Trwa ładowanie...

Dotacje na ochronę pomorskich zabytków rozdane

• Na 17 projektów zostanie przeznaczonych 95 mln zł
• Osiem z nich pochodzi z Trójmiasta
• Tylko na Żuławy trafi prawie 14 mln zł

Share
Dotacje na ochronę pomorskich zabytków rozdaneŹródło: WP, fot: Tomasz Gdaniec
d4079a0

- W projekcie podkreślono elementy najbardziej charakterystyczne dla Żuław - domy podcieniowe, gotyckie kościoły i obiekty hydrotechniczne, jak śluza - mówi Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie.

Dwanaście milionów złotych zostanie przekazanych m.in. na renowację sześciu kościołów oraz odbudowę wieży. Dzięki funduszom europejskim w końcu zostanie wyremontowany zwodzony most na rzece Tuga w Nowym Dworze Gdańskim. W praktyce oznacza to, że miasto znowu otworzy się na komunikację śródlądową.

- Chcemy nie tylko wyremontować most, ale również sprawić, że będzie się podnosił. To bardzo ważne w kontekście otwarcia Tugi na ruch żaglówek i hausboatów - ocenia Jacek Michalski, burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego.

d4079a0

Przypomnijmy fakty. Pod koniec grudnia 2015 roku pomorski urząd marszałkowski ogłosił konkurs na ochronę materialnego i niematerialnego dziedzictwa województwa. Zgłoszono wtedy prawie 60 aplikacji na łączną kwotę 530 mln zł. Ostatecznie do dofinansowania wybrano 17 z nich, o łącznej wartości ponad 175 mln zł, jednak na ich realizację zostanie przeznaczone niewiele ponad 93 mln zł. Spośród 17 projektów aż osiem pochodzi z Trójmiasta.

Spośród trójmiejskich zabytków najwięcej pieniędzy otrzyma gdańska Bazylika Mariacka - 12 mln zł. Jak wielokrotnie informowaliśmy, w bardzo złym stanie jest dach kościoła. Składa się on z 11 połaci o łącznej powierzchni ponad 8,7 tys. metrów kw. Tym samym stanowi największy ceglany, gotycki budynek na świecie. Nigdy nie był remontowany w całości. Konieczne będzie też wymienienie dziewięciu okien. W dawnej kotłowni ma powstać sala multimedialna, a w kościele monitoring. Koszt remontu szacuje się na 20 mln zł, a brakujące pieniądze ma dołożyć miasto.

Gdynia i Sopot złożyły wnioski o realizację czterech projektów. Połowa z nich została odrzucona. Dzięki unijnemu wsparciu uda się jednak dokonać adaptacji sopockiego zespołu willowo-parkowego, a także wyremontować gdyński Dom Marynarza Szwedzkiego.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d4079a0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4079a0
Więcej tematów