Trwa ładowanie...

Dotacje dla fundacji o. Rydzyka. Dwa ministerstwa od lat nie wspierają inicjatyw redemptorysty

Rząd PiS od 2015 roku hojnie wspiera inicjatywy o. Tadeusza Rydzyka. Są jednak ministerstwa, które nie dotują milionami przedsięwzięć redemptorysty z Torunia. To resorty klimatu i środowiska oraz rozwoju, pracy i technologii. Resort klimatu - wynika z pism, do których dotarła WP - woli wspierać inne inicjatywy związane z Kościołem rzymskokatolickim. A resort rozwoju na inicjatywy o. Rydzyka nie wydał ani grosza.
Share
Ojciec Tadeusz Rydzyk
Ojciec Tadeusz RydzykŹródło: East News, Fot: East News
d3eo2w5

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (dawniej Ministerstwo Energii) - kierowane obecnie przez ministra Michała Kurtykę - w latach 2015-2021 zawarło szereg umów z instytucjami związanymi z Kościołem rzymskokatolickim. Dotowało również katolickie organizacje charytatywne.

1,9 mln zł - do 2017 roku - resort klimatu i środowiska przeznaczył na termomodernizację obiektów Caritas Diecezji Kieleckiej wraz z budową instalacji solarnych. - Był to konkursowy tryb przydzielania dotacji - informuje oficjalnie ministerstwo w piśmie podpisanym przez Michała Kurtykę. To była największa dotacja udzielona przez resort podmiotowi związanemu bezpośrednio z Kościołem.

Ostatnią umową cywilnoprawną, jaką resort podpisał z podmiotem bliskim Kościołowi, była umowa z października 2020 roku. Za publikację artykułu prasowego w tygodniku "Niedziela" Ministerstwo Klimatu zapłaciło 12,3 tys. zł.

d3eo2w5

Również w październiku 2020 roku resort przelał ponad 60 tys. zł Archidiecezji Częstochowskiej. Zapłacił tym samym za emisję spotów radiowych kampanii "Czyste powietrze - zdrowy wybór" w 18 stacjach Forum Niezależnych Rozgłośni Radiowych.

W 2019 roku resort zawierał umowy m.in. z Katolickim Radiem Podlasie (wynajem powierzchni pod stoisko edukacyjne podczas Finału Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich; szczegółowe rozliczenie w tabelce poniżej).

Najwięcej umów cywilnoprawnych z podmiotami związanymi z Kościołem Rzymskokatolickim ministerstwo podpisywało jednak w roku 2017. Resort wspierał media katolickie: tygodnikowi "Niedziela" (za publikację życzeń bożonarodzeniowych i noworocznych) zapłacił 8 tys. zł, Fundacji Niedziela - Instytut Mediów - 130 tys. zł (za publikację trzech dodatków tematycznych), Instytutowi Gość Media zaś - prawie 120 tys. zł (za opublikowanie dwóch dodatków tematycznych w "Gościu Niedzielnym").

Jedyną diecezją, z jaką ministerstwo zawierało umowy, była Diecezja Łomżyńska. W 2017 i 2016 roku - w ramach umowy z Centrum Edukacji Medialnej SpesMediaGroup - otrzymała ona odpowiednio 213 tys. zł i 153,5 tys. zł. Umowy dotyczyła produkcji i emisji cyklu 10 audycji radiowych o charakterze edukacyjnym: "Eko-kwadrans" i "Sygnały Natury".

d3eo2w5

Resort klimatu i środowiska (wcześniej energii) zawarł tylko jedną umowę z podmiotem kontrolowanym przez o. Tadeusza Rydzyka. Ministerstwo, jak wynika z oficjalnego pisma, przekazało Fundacji "Lux Veritatis" 313 tys. zł na realizację audycji pt. "Coś wisi w powietrzu”. - W ramach projektu zrealizowano i wyemitowano 9 audycji telewizyjnych o charakterze edukacyjnym, poświęconych jakości powietrza. Każda z audycji została wyemitowana w TV Trwam - informuje minister Kurtyka w piśmie, do którego dotarła Wirtualna Polska.

Dane zostały udostępnione w odpowiedzi na interpelację poselską Hanny Gill-Piątek, przedstawicielki ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni.

Pismo Ministerstwo Klimatu
Pismo Źródło: Ministerstwo Klimatu, Fot: Ministerstwo Klimatu
Pismo Ministerstwo Klimatu
Pismo Źródło: Ministerstwo Klimatu, Fot: Ministerstwo Klimatu
Pismo Ministerstwo Klimatu
Pismo Źródło: Ministerstwo Klimatu, Fot: Ministerstwo Klimatu

Co ciekawe, żadnych umów ani dotacji we współpracy z podmiotami kontrolowanymi przez ojca Tadeusza Rydzyka nie zawierało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii - później przekształcone w resort rozwoju, pracy i technologii.

d3eo2w5

Informuje o tym oficjalnie Grzegorz Piechowiak, sekretarz stanu w resorcie rozwoju. "W okresie od 9 stycznia 2018 r. do 30 marca 2021 r., ministerstwo nie zawierało umów z fundacją Lux Veritatis oraz firmą Bonum (…). Pozostałe podmioty (…) tj. TV Trwam, Radio Maryja, Instytut ‘Pamięć i Tożsamość’ św. Jana Pawła II, Muzeum ‘Pamięć i Tożsamość’ św. Jana Pawła II, Park Pamięci Narodowej w Toruniu, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, Centrum Praw Chrześcijan, Geometria Toruń sp. z o.o., Fundacja ‘Nasza przyszłość’, Wyższe Seminarium Duchowne Redemptorystów, Wydawnictwo ‘Homo Dei’, nie widnieją w bazie kontrahentów ministerstwa" - czytamy w piśmie od resortu.

Fundacje ojca Tadeusza Rydzyka dostawały pieniądze od rządu

Z oficjalnych zestawień za 2020 rok wynika, że inne ministerstwa hojnie wspierały finansowo podmioty związane z Toruniem. Informacje na ten temat zebrali posłowie opozycji - Michał Jaros (Koalicja Obywatelska) i Hanna Gill-Piątek (Polska 2050).

W latach 2016-2020 Fundacja Lux Veritatis otrzymała z Ministerstwa Spraw Zagranicznych blisko 724 tys. zł dotacji. Najwięcej w 2016 roku - 416 tys. zł. Z tego 200 tys. zł dotacji na realizację zadania: "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej. Konkurs pod nazwą 'By pamięć o nich trwała'. A także 216 tys. zł dotacji w konkursie: Dyplomacja publiczna 2017. Projekt Pamięć i Tożsamość - Międzynarodowe Centrum Informacyjne".

d3eo2w5

Z Ministerstwa Obrony Narodowej w 2019 r. Fundacja Lux Veritatis otrzymała 96 tys. zł na "Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej pod nazwą: 'Wdzięczni Bohaterom – Żołnierzom Niezłomnym'”. Z kolei w tym roku 200 tys. zł na realizację zadań publicznych w formie wsparcia w zakresie: "Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej pt. 'Wdzięczni Bohaterom - Powstańcom Warszawskim'".

Również Ministerstwo Rolnictwa dotowało działalność Fundacji Lux Veritatis. Na przestrzeni 4 lat - czterokrotnie. Jak ujawnił w odpowiedzi na zapytanie posłów wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński, było to: 50 024,10 zł brutto na emisję spotu; 54 415,20 zł brutto na emisję kolejnego spotu; 70 196,10 zł brutto na przeprowadzenie kampanii informacyjnej; 50 061,00 zł brutto na emisję kampanii informacyjno-edukacyjnej pod nazwą "Produkt Polski".

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego z kolei przekazało w 2017 roku Fundacji Lux Veritatis 118 tys. zł - w ramach "Działalności Upowszechniającej Naukę."

Środki przekazał również resort funduszy i polityki regionalnej (utworzony 15 listopada 2019 r.). Na działania promocyjne dla fundacji ojca Rydzyka ministerstwo to przeznaczyło ponad 135 tys. zł.

d3eo2w5

Niewiele mniej przekazał resort cyfryzacji (dziś realizujący zadania w ramach KPRM). W 2020 r. była to kwota 78,7 tys. zł za realizację usługi polegającej na emisji spotu kampanii "e-Polak potrafi", w terminie od 8 do 29 lutego 2020 r. w telewizji Trwam.

Z kolei Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało w 2018 r. dotację fundacji "Nasza Przyszłość" w wysokości 7,4 tys. zł w ramach programu wieloletniego "Niepodległa”.

Ministerstwo Kultury na budowę Muzeum Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II w Toruniu przeznaczyło łącznie ok. 120 milionów złotych. Za inwestycję odpowiada fundacja Lux Veritatis, której prezesem jest redemptorysta - o. Tadeusz Rydzyk.

Nadzorowany przez ministra Zbigniewa Ziobrę Fundusz Sprawiedliwości tylko w 2020 roku przyznał Fundacji Lux Veritatis 6,1 mln zł na dwie kampanie - o prawdzie historycznej i bezpieczeństwie w rodzinie. A dodatkowo, co ujawnił portal oko.press, 7,1 mln zł na projekt "Centrum Ochrony Praw Chrześcijan”. Pieniądze pochodziły z Programu Przeciwdziałania Przyczynom Przestępczości na lata 2019-2023. W sumie resort Zbigniewa Ziobry przelał 26 mln zł na organizacje związane z o. Rydzykiem.

d3eo2w5

Grosza nie szczędziła także Kancelaria Premiera. "W okresie od 1 stycznia 2016 r. do 25 września 2020 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazała dotacje w ramach środków rezerwy dla Fundacji Lux Veritatis w wysokości 8 mln zł" - informował sekretarz stanu w KPRM Jerzy Wenderlich.

Według wyliczeń z 2020 r., od objęcia władzy przez PiS podmioty związane z toruńskim zakonnikiem otrzymały - tylko do końca 2020 roku - ok. 214 milionów złotych rządowych środków. Portal oko.press podaje, że mogło to być nawet ponad 320 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3eo2w5

Podziel się opinią

Share
d3eo2w5
d3eo2w5
Więcej tematów