Trwa ładowanie...
d42i5px

Dotacja z budżetu nie wystarczy, płać składki członkowskie!

Partie utrzymują się głównie z dotacji z budżetu państwa. Największe dostają ponad 30 mln zł rocznie. Jednak nie rezygnują ze składek członkowskich. Jak podaje "Rzeczpospolita" szeregowi działacze płacą kilka złotych miesięcznie, parlamentarzyści - po kilkaset. Najwięcej, bo 700 zł, w SLD.

d42i5px
d42i5px

W większości ugrupowań składki wynoszą ok. 10 zł miesięcznie. Tak jest w PiS i PO. W SLD ta kwota jest o połowę niższa. Członkostwo w PSL "kosztuje" 24 zł rocznie. Ale już od swych parlamentarzystów i samorządowców ludowcy ściągają co miesiąc 3% poborów.

Więcej wymaga SLD. Parlamentarzyści i samorządowcy płacą specjalną składkę w wysokości 7% uposażenia. W przypadku posłów to ok. 700 zł. Skarbnik Sojuszu ujawnia, że wszystkie składki przynoszą partii 2,5 do 3 mln zł rocznie.

W PiS nie wyznaczono procentowych zobowiązań, jednak parlamentarzyści muszą wpłacać co miesiąc do partyjnej kasy po 500 zł. Daje to partii ok. miliona zł rocznie.

W Platformie Obywatelskiej nie ma jednej składki dla posłów. O tym, ile kto płaci, decydują wojewódzkie struktury partii. Np. na Śląsku wynosi to 200 zł dla posłów i 150 zł dla radnych sejmików wojewódzkich. (PAP)

d42i5px
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42i5px
Więcej tematów