Trwa ładowanie...

Doszło do wycieku orzeczenia TK? "Nie mieści mi się to głowie"

• wPolityce.pl opublikował projekt orzeczenia TK z 9 marca 2016 r.
• Wassermann: to zaprzeczenie wartościom, jakie obowiązują w systemie prawnym
• Budka: oszczerstwem są twierdzenia, że ktoś z PO otrzymał projekt

Share
Doszło do wycieku orzeczenia TK? "Nie mieści mi się to głowie"
Źródło: PAP, Fot: Jakub Kamiński
d28syam

Portal wpolityce.pl opublikował wstępny projekt orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który ogłasza je od godz. 13. Według dziennikarzy dokument od dwóch tygodni krąży wśród polityków Platformy Obywatelskiej. Serwis potwierdził tę informację w trzech niezależnych źródłach.

- Nie mieści mi się to w głowie. Dla mnie jako prawnika sytuacja, w której wyrok został wcześniej napisany, jest nie do przyjęcia. Jeśli informacja ta się potwierdzi, będziemy mieli do czynienia z zaprzeczeniem wszystkich wartości, jakie obowiązują w systemie prawnym - mówi Wirtualnej Polsce posłanka Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Wassermann.

d28syam

Doniesieniom portalu wpolityce.pl zaprzeczają posłowie Platformy Obywatelskiej. - Całkowitą nieprawdą, oszczerstwem są twierdzenia, że ktoś z PO otrzymał projekt stanowiska Trybunału Konstytucyjnego - mówił na sejmowej konferencji były minister sprawiedliwości Borys Budka. Poseł PO nie widzi również niczego złego w tym, że projekt orzeczenia miał powstać kilka dni wcześniej przed ogłoszeniem wyroku. - Tylko wyjątkowo nieodpowiedzialny polityk może twierdzić, że wyrok powstaje w ciągu kilku chwil na naradzie sędziów po rozprawie - wyjaśnił Budka. I dodał, że nigdy w historii nie zdarzyło się, by projekt orzeczenia, które jest w toku procedowania, ujrzał światło dzienne. W jego ocenie doniesienia te są zabiegiem, który ma zdyskredytować Trybunał.

O tym, czy potwierdzi się informacja przekazana przez portalu wpolityce.pl, dowiemy się po godzinie 13.00, kiedy to Trybunał Konstytucyjny ogłosi swoje orzeczenie.

- Podejrzewam, że wyrok może zostać ogłoszony ustnie, bez wchodzenia w szczegóły, a na piśmie będzie odroczony. Wtedy Trybunał będzie mógł napisać to orzeczenie od nowa - mówi WP Wassermann. I dodaje, że nie wyobraża sobie sytuacji, w której treść dzisiejszego orzeczenia pokryje się z treścią ujawnionego projektu.

d28syam

Podziel się opinią

Share
d28syam
d28syam
Więcej tematów