Dostają pogróżki po materiale "Wiadomości". Pozwą TVP
- Z całą pewnością pozwiemy Telewizję Polską. Najprawdopodobniej będzie to pozew zbiorowy - mówi Wirtualnej Polsce Piotr Łopaciuk, uczestnik sobotniego protestu przed siedzibą TVP. Po emisji materiału "Wiadomości", osoby, których wizerunki i dane zostały upublicznione, dostają pogróżki.
05.02.2019 | aktual.: 07.02.2019 12:18
Poniedziałkowe "Wiadomości" TVP poświęciły dwa materiały sobotnim wydarzeniom przed siedzibą telewizji publicznej, podczas których protestujący otoczyli samochód z Magdaleną Ogórek. W jednym z wyemitowanych materiałów ujawniono dane osobowe osób protestujących.
- Z całą pewnością pozwiemy TVP. Najprawdopodobniej będzie to pozew zbiorowy. Jeszcze nie wszyscy zdecydowali się, czy będzie to tylko pozew zbiorowy, czy także będą pozywać TVP indywidualnie. W żadnym wypadku nie cofniemy się przed tym krokiem - mówi Wirtualnej Polsce Piotr Łopaciuk, który w sobotę protestował przed siedzibą TVP. Jego wizerunek został ujawniony w "Wiadomościach".
Dostają pogróżki
Łopaciuk przyznaje, że dostaje całą masę pogróżek. - Ja zaczynam być do tego przyzwyczajony. To są wiadomości prywatne. Pogróżki wysyłają także osoby, których nie mam w znajomych, a komentują moje posty. To jest balansowanie na granicy groźby karalnej. A w wiadomościach prywatnych jest jeszcze bardziej dosłownie - wyznaje mężczyzna.
- Sprawę kieruję do sądu. Dostaję tyle pogróżek, że nikt by tego nie wytrzymał - mówi nam inna osoba, której wizerunek upubliczniły "Wiadomości". Nie podajemy nawet jej imienia, ponieważ osoba ta boi się o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich.
Kolejny uczestnik sobotniego protestu poinformował na Twitterze: "Jestem na Wilczej. Zgłaszam wniosek o zabezpieczenie kamer wokół TVPŁŻE i dowiaduję się o możliwość ochrony policyjnej. Dostaję nienawistne mess. i pogróżki".
Materiał "Wiadomości"
W sobotę wieczorem, kiedy Magdalena Ogórek wychodziła z siedziby TVP Info, "przywitali" ją protestujący. Krzyczeli: "wstyd i hańba", "kłamczucha", "zatrudnijcie dziennikarzy" i przyklejali kartki z tymi hasłami na jej samochód. Uniemożliwiali dziennikarce wyjazd. Ostatecznie udało się jej odjechać dzięki eskorcie policji.
Poniedziałkowe "Wiadomości" poświęciły temu wydarzeniu dwa materiały. Pierwszy z nich dotyczył protestujących przed TVP. Dziennikarz rozmawiał z nimi. Pytał się, czy "nie jest im wstyd za atak na kobietę", za to, że ją "zaszczuli". "Zaszczuli? Kto konkretnie ją zaszczuł?" - pyta jeden z protestujących.
"Kto konkretnie, sprawdza policja" - odpowiada lektor. "Ustalono tożsamość ośmiu osób, dwie przesłuchano wczoraj, dziś kolejne" - kontynuuje. Po tym na ekranie pojawiają się zdjęcia i nazwiska 10 uczestników protestu. Każdą z wymienionych osób jest szczegółowo "przedstawiona". Pojawiają się fragmenty nagrań z innych protestów, w których brali udział, informacje o miejscu zamieszkania, a nawet miejscu pracy jednej z bohaterek materiału.
RPO: telewizja nie powinna stosować takich metod
Ujawnienie wizerunku i danych protestujących bez ich zgody skrytykował Rzecznik Praw Obywatelskich. Adam Bodnar pytany na Twitterze, czy takie działanie Telewizji Publicznej jest zgodne z prawem, odpowiedział: "Jeżeli nie może tego robić nawet policja (chyba, że są wydane listy gończe), to tym bardziej takich metod nie może stosować telewizja, zwłaszcza publiczna".
"Każda osoba, której wizerunek oraz dane osobowe zostały dzisiaj opublikowane w @TVP @WiadomosciTVP może liczyć na pomoc prawną Biura Interwencji Obywatelskich" - poinformowało na TT Biuro Interwencji Obywatelskich kierowane przez Andrzeja Halickiego z PO. Wczoraj o tym, że materiał "Wiadomości" będzie analizowany pod kątem prawnym, informował także poseł PO Sławomir Neumann. - Jeśli będą przesłanki to skierujemy sprawę do prokuratury - dodał.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl