Dorn przesunął debatę nt. wniosku o samorozwiązanie Sejmu
Marszałek Sejmu Ludwik Dorn poinformował, że
nie wprowadził do porządku środowego posiedzenia prezydium Sejmu
punktu dotyczącego wniosku o samorozwiązanie Izby.
We wtorek wicemarszałek Sejmu Bronisław Komorowski powiedział, że w materiałach na środowe posiedzenie prezydium Sejmu jest wniosek PO o samorozwiązanie parlamentu.
Jak zaznaczył Dorn, zgodnie z regulaminem Sejmu to marszałek ustala porządek posiedzeń Prezydium Izby, więc może w tej sprawie podjąć decyzję wedle własnego uznania.
Dodał, że jeśli Komorowski będzie nalegał na uzupełnienie porządku środowego posiedzenia Prezydium o punkt dotyczący wniosku o samorozwiązanie Sejmu, "dopuści nie wiążącą wymianę poglądów" w tej sprawie.
Według Dorna, Prezydium nie zajmie się też 19 wnioskami PO o odwołanie wszystkich ministrów rządu Jarosława Kaczyńskiego. Jak poinformował, że wnioski te skierował do druku oraz do rozpatrzenia w odpowiednich komisjach sejmowych.
Dorn powiedział ponadto, że w porządku najbliższego posiedzenia Sejmu, które rozpoczyna się 22 sierpnia, jak dotąd nie znalazł się wniosek o uchylenie immunitetu i tymczasowe aresztowanie Stanisława Łyżwińskiego.
26 lipca wnioskiem tym ma się zająć sejmowa Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich. Dorn zapowiedział, że jeśli sprawozdanie komisji będzie gotowe w odpowiednim czasie przed posiedzeniem Sejmu, taki punkt zostanie włączony do porządku obrad Izby w sierpniu.
Wniosek o uchylenie immunitetu i aresztowanie Łyżwińskiego w związku z tzw. seksaferą w Samoobronie wpłynął do Sejmu 12 lipca.
Łódzka prokuratura chce postawić Łyżwińskiemu siedem zarzutów - zgwałcenia kobiety, wielokrotnego wykorzystania seksualnego Anety Krawczyk oraz trzech innych kobiet, nakłanianie Krawczyk do usunięcia ciąży oraz podżegania do porwania biznesmena. Łyżwińskiemu może grozić kara do 10 lat więzienia.
O uchyleniu immunitetu posłowi decyduje Sejm bezwzględną większością głosów ustawowej liczby posłów (co najmniej 231). W sprawie wniosku prokuratury o uchylenie immunitetu nie przeprowadza się dyskusji, opinię na temat wniosku musi jednak wydać wcześniej Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich.