Trwa ładowanie...
d2ne7f0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Doradca szefa MSW Ukrainy: Rosja ma plan dojścia w 15 dni do obwodu kijowskiego

Możliwe rozmieszczenie przez USA ciężkiej broni w Europie Wschodniej to odpowiedź na działania rosyjskich wojskowych, którzy opracowali plan szybkiej inwazji na lewobrzeżną Ukrainę - oświadczył doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Doradca szefa MSW Ukrainy: Rosja ma plan dojścia w 15 dni do obwodu kijowskiego
(AFP, Fot: Vano Shlamo)
d2ne7f0

Zgodnie planami, o których informuje Heraszczenko, wojska rosyjskie miałyby zająć obszar na lewym brzegu Dniepru, zajmując część obwodu kijowskiego, w ciągu 15 dni. Doradca szefa ukraińskiego MSW, który jest także deputowanym do parlamentu, utrzymuje, że zdobyte przez ukraińskich hakerów dokumenty powstały w sztabie Zachodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej na początku kwietnia i miały być zrealizowane w okresie kwietnia i maja.

Polityk poinformował, że tajne plany szerokiego ataku rosyjskich wojsk na Ukrainę przechwycili uczestnicy projektu internetowego "Myrotworec" (Rozjemca). Zajmuje się on m.in. dokumentacją zbrodni dokonanych podczas trwającego w Donbasie konfliktu ze wspieranymi przez Moskwę separatystami.

Część tych planów opublikowano na stronie internetowej "Myrotworca" (psb4ukr.org); Heraszczenko oświadczył, że zostały one przekazane ukraińskim służbom, które z kolei poinformowały o nich państwa zachodnie.

d2ne7f0

"Na zajęcie Ukrainy lewobrzeżnej sztab generalny Federacji Rosyjskiej wydzielił zaledwie 15 dni. Celem jest szybkie przejęcie kontroli nad terytorium i ważnymi trasami komunikacyjnymi, bez zajmowania dużych miast/centrów obwodowych" - napisał Heraszczenko na swoim blogu w gazecie internetowej "Ukrainska Prawda".

Zgodnie z planami oddziały taktyczne regularnej rosyjskiej armii połączone w grupę wojsk "Siewier" (Północ) miałyby uderzać na Ukrainę etapami: najpierw na obwody charkowski i doniecki, a następnie na połtawski, czernihowski i kijowski.

Siły Południowego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej miałyby tymczasem zaatakować Ukrainę od południowego wschodu: uderzyć na Zaporoże i Melitopol, a następnie zdobyć drogę lądową wiodącą przez Mariupol na okupowany przez Rosję od marca 2014 roku Krym. Po udanej inwazji linia graniczna miałaby przebiegać wzdłuż Dniepru.

"Zgodnie ze starym zwyczajem wtargnięcie miałoby być zamaskowane jako atak 'pospolitego ruszenia' donieckiej i ługańskiej republik ludowych, które wzmocniły swe siły i dążą do odrodzenia porządku konstytucyjnego na Ukrainie bez powrotu (obalonego w ubiegłym roku prezydenta Wiktora) Janukowycza" - czytamy.

d2ne7f0

Plany inwazji, podpisane przez dowódcę Zachodniego Okręgu Wojskowego generała Anatolija Sidorowa, które udostępniono we wtorek w internecie, liczą 15 stron i opatrzone są klauzulą "ściśle tajne". Na stronie "Myrotworca" zapewniono, że niezależna ekspertyza wykazała, że nie zostały one podrobione.

Do planu dołączona jest 12-stronicowa "nota wyjaśniająca", w której zawarto ocenę możliwości obronnych przeciwnika, czyli strony ukraińskiej, informacje o stanie dróg, którymi mają poruszać się siły rosyjskie, wiadomości o ewentualnych niebezpieczeństwach, a nawet warunkach pogodowych.

W sobotę dziennik "New York Times" podał z powołaniem na przedstawicieli władz USA i państw sojuszniczych, że Pentagon rozważa rozmieszczenie w Europie Wschodniej ciężkiego uzbrojenia dla 5 tys. żołnierzy USA w ramach odstraszania ewentualnej agresji rosyjskiej. Rzecznik Pentagonu zaznaczył jednak, że decyzje jeszcze nie zapadły.

W poniedziałek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej ostrzegło, że rozmieszczenie w państwach Europy Środkowej i Wschodniej ciężkiego uzbrojenia USA może doprowadzić do nowej konfrontacji militarnej z niebezpiecznymi skutkami.

d2ne7f0

Z Kijowa Jarosław Junko

Zobacz również film:

d2ne7f0

Podziel się opinią

Share

d2ne7f0

d2ne7f0
Więcej tematów