Trwa ładowanie...
d4fbl2i
07-04-2006 07:14

Donosem w pracę na czarno


"Gazeta Wyborcza" pisze, że resort finansów proponuje nielegalnym pracownikom, by donieśli na pracodawę a nie będą musieli płacić zaległych podatków i kar. Według dziennika, w ten sposób ministerstwo chce walczyć z pracą na czarno.

d4fbl2i
d4fbl2i

Zgodnie z obecnymi przepisami zatrudniany na czarno pracownik, który wie, że firma nie płaci za niego podatków odpowiada tak samo jak pracodawca. Co prawda nie grozi mu więzienie, ale tak samo odpowiada przed fiskusem. Teraz ministerstwo chce z tego zrezygnować. Stosowny przepis znalazł się w projekcie zmian w podatkach.

Trwają prace, by taki zapis znalazł się też w ustawie o ubezpieczeniach społecznych. "Gazeta Wyborcza" pisze, że pracownik dostałby do ręki silną broń. Pracodawca zatrudniając go na czarno ryzykowałby, że podwładny w każdej chwili może napisać na niego donos do urzędu skarbowego lub ZUS. Pracownik zostałby bezkarny, a pracodawcy groziłyby surowe konsekwencje.

Praca na czarno, czyli bez opłacania składek ZUS i podatków to prawdziwa plaga. Według GUS, w zeszłym roku pracowało w ten sposób 1,3 milionów Polaków. (IAR)

d4fbl2i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fbl2i
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj