Trwa ładowanie...
dit03az

Donald Tusk w Białymstoku. "Żyjemy w czasach politycznej depresji"

- Do niedawna nie miałem pojęcia, że zbyt szczere wygłaszanie opinii wobec obecnej władzy, skutkuje doprowadzeniem do prokuratury - mówił Donald Tusk. Były premier na białostockiej uczelni zainaugurował Festiwal Dyplomatyczny, choć jak sam zaznaczył "dyplomatą nigdy nie był".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Były premier Donald Tusk (zdj. arch.)
Były premier Donald Tusk (zdj. arch.) (PAP, Fot: Adam Warżawa)
dit03az

- Dziś mamy do czynienia z rozpadem świata politycznego jaki znaliśmy przez ostatnie dziesięciolecia. Mamy do czynienia z geopolitycznym trzęsieniem ziemi. Unia Europejska jest w trakcie nabywania nowego doświadczenia. Przez lata o granicach i terytorium mówiło się o rozszerzaniu. Po raz pierwszy w naszych dziejach UE zmniejsza się, a nie poszerza - mówił Donald Tusk.

Były premier podczas wykładu dodał, że obecnie wiele osób przeżywa "polityczną depresję". - Czasami można ulec takiemu wrażeniu, że pewne procesy stają się nieodwracalne. Ale z perspektywy historycznej jestem przekonany, że rzeczy stają się nieodwracalne tylko wtedy, jeśli inni tak zaczynają myśleć. Nie uznawajcie Państwo, że nic już od was nie zależy. Ciągle i wszystko od was zależy - apelował do studentów Tusk.

Były przewodniczący Rady Europejskiej wspominał także o swoim ostatnim spotkaniu z prezydentem USA. - W gronie krajów G7 podczas szczytu w Biarritz rozmawialiśmy przy jednym stole z Donaldem Trumpem o zagrożeniu płynącym z dominacji Chin. Prezydent przyznał, że oni też to zauważają, ale dla nich jeszcze większym zagrożeniem jest Unia Europejska. On to wypowiadał to z typowym dla niego przekonaniem - mówił Tusk.

dit03az

Zobacz też: Andrzej Duda liderem sondaży. "Pamiętam, jak w 2015 r. szorował niemalże po dnie"

W opinii byłego premiera nie dojdzie do polexitu. - Nikt poważny nie wystartuje do wyborów z takim projektem. Ale będzie gorsza sytuacja. Polska będzie zachowywać się jak dziecko, które uczestniczy w pochodzie lunatyków (...). Najgorszą odpowiedzią na wyzwania świata jest kibicowanie trendom odśrodkowym w Unii i odejście od ładu międzynarodowego - ocenił szef Europejskiej Partii Ludowej.

dit03az

Donald Tusk w Białymstoku. "Mamy do czynienia z wojną na górze"

Donald Tusk mówił także o globalnych zagrożeniach płynących z manipulacji. - Nie trzeba być niezwykle mądrym, aby być sprawnym w manipulacji. Metoda "na wnuczka" nie jest specjalnie skomplikowana, a nadal działa (...). Mamy do czynienia z narzędziami, które mogą zapanować naszymi emocjami, których nie możemy sobie nawet wyobrazić - przyznał były premier.

Według honorowego przewodniczącego PO "człowiek, który nie będzie rozumiał, co się dzieje, wokół niego, będzie łatwym obiektem manipulacji". - Podczas szczytu w Monachium słuchałem wykładu o jeziorach danych, była też debata o czasach post-chmurowych. I nagle znajomy mi wysyła wiadomość o następującej sprawie: "oto Człowiek Roku Gazety Polskiej 2007 aresztował Człowieka Roku Gazety Polskiej 2009, pracując pod nadzorem Człowieka Roku Gazety Polskiej 2016, 2017, 2018" - relacjonował Tusk.

- Mamy do czynienia z wojną na górze, czy wojną gangów jak to mówią. Ja oglądałem "Gang Olsena" i "Różową panterę". I trzeba się śmiać, żeby nie zwariować. Tylko, że Ci ludzie rządzą Polską. Rządzą nami ludzie, który... i może tu powinienem tu ugryźć się w język. Choć nawet i słowo "ugryźć" ma teraz polityczne konotacje - stwierdził były premier.

dit03az

Polityk nie omieszkał także "wbić szpilki" w media publiczne". - Przypomina mi się audycja radiowa Orsona Wellesa i ta panika z 1938 roku na ulicach Jersey City chwilę po niej. Możemy się tylko domyślać jak by to się teraz skończyło, z obecnymi narzędziami (...). Możemy też spojrzeć na to z perspektywy koronawirusa (...). Jedyne czego dowiedziałem się z TVP o tej epidemii, to to ab często myć ręce - mówił Tusk.

Przypomnijmy, że w niedzielę były premier udzielił wsparcia Małgorzacie Kidawie-Błońskiej w wyścigu prezydenckim. - Właśnie zameldowałem Pani Marszałek pełną gotowość bojową! - napisał na Twitterze Donald Tusk. Kandydatka PO na prezydenta nie chciała ujawniać w jakim charakterze honorowy przewodniczący partii będzie ją wspierało oraz czy ewentualnie razem z nią wezmą udział w jakimś wydarzeniu na trasie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dit03az

Podziel się opinią

Share
dit03az
dit03az
Więcej tematów