Trwa ładowanie...

Donald Tusk: UE jest najlepiej przygotowana na scenariusz bez brexitu

- Unia jest przygotowana na ostateczne porozumienie z Wielką Brytanią w listopadzie - zapowiedział szef Rady Europejskiej Donald Tusk. - Ale oczywiście najbardziej jesteśmy przygotowani na scenariusz, w którym do brexitu nie dojdzie - dodał.

Share
Donald Tusk: UE jest najlepiej przygotowana na scenariusz bez brexitu
Źródło: PAP, Fot: OLIVIER HOSLET/EPA
d2aqgha

We wtorek brytyjskie media poinformowały, że porozumienie ws. brexitu jest już gotowe, a premier Theresa May odbyła z każdym z ministrów indywidualne spotkanie w tej sprawie. W środę doszło do nadzwyczajnego posiedzenia rządu. Po pięciu godzinach rozmów, brytyjski rząd poparł projekt umowy dotyczącej zasad wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Porozumienie nie wszystkim członkom rządu przypadło jednak do gustu. Do dymisji podał się brytyjski minister ds. wyjścia z Unii Europejskiej Dominic Raab. Godzinę później ze stanowiska minister pracy zrezygnowała Esther McVey.

Aby umowa dotycząca brexitu weszła w życie musi jeszcze zostać zaakceptowana m.in. przez brytyjski parlament. Uzyskanie jego zgody może być niezwykle trudne.

d2aqgha

Donald Tusk był dzisiaj pytany przez dziennikarzy o dymisje w brytyjskim rządzie. - Nie chcę komentować wydarzeń w Londynie, ale mogę powiedzieć, że Unia jest przygotowana na ostateczne porozumienie z Wielką Brytanią w listopadzie. Jesteśmy także przygotowani na to, że nie dojdzie do porozumienia. Ale oczywiście najbardziej jesteśmy przygotowani na scenariusz, w którym do brexitu nie dojdzie - powiedział szef Rady.

Pytany o ewentualną renegocjację porozumienia w sprawie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii zasugerował, że na zmiany we wstępnym porozumieniu Unia się nie zgodzi.

- Uważamy, że po obu stronach wyczerpaliśmy nasz margines manewru. Jeśli ktoś ma ochotę na zmiany, to musi wziąć za to odpowiedzialność - dodał Tusk.

Źródło: independent.co.uk

d2aqgha

Podziel się opinią

Share
d2aqgha
d2aqgha
Więcej tematów