Trwa ładowanie...
d181gv3

Donald Tusk: To jest powód do smutku

Donald Tusk przyznał, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest powodem do smutku. Komentując porażkę negocjacyjną ws. brexitu ocenił, że "o kolejnych 'exitach' nie ma mowy".
Share
Donald Tusk.
Donald Tusk.Źródło: PAP
d181gv3
  • Trump miał pytać Tuska, kto wyjdzie z UE po Wielkiej Brytanii
  • Były premier RP powiedział o "idiotyzmie" brexitu
  • Polityk winą za niepowodzenie obarcza "antyeuropejską propagandę"

Donald Tusk jako szef Rady Europejskiej przez ostatnich kilka lat stał na czele negocjacji Unii z Wielką Brytanią. Niestety, setki rozmów nie przyniosły efektu. Co więcej, w ostatnich wyborach Partia Konserwatywna premiera Borisa Johnsona zdobyła samodzielną większość w brytyjskiej Izbie Gmin i zapowiada szybkie rozstanie z Brukselą. Tusk w rozmowie z Polsat News ocenia, że "w reakcji na brexit, Wspólnota jest bardziej zjednoczona". Według polityka, dalszy rozpad UE nie jest realny.

d181gv3

Były premier stwierdził, że ma satysfakcję, iż brexit się przedłużył, a Wielka Brytania wyjdzie z Unii już za kadencji innego polityka. Donald Tusk ocenił także, że winna niepowodzenia jest "kłamliwa i antyeuropejska propaganda".

- Donald Trump zadał mi w czasie naszej pierwszej rozmowy pytanie "Jak tam z brexitem i kto następny", z wyraźną nadzieją w głosie. Ja mu powiedziałem szczerze, zresztą zgodnie z prawdą, że mamy do czynienia z paradoksalnym efektem brexitu, to znaczy, że Unia w reakcji na brexit jest bardziej zjednoczona - powiedział Tusk.

Polityk użył także słów o "idiotyzmie" brexitu. Jego zdaniem Wielka Brytania na własne życzenie traci wpływ na wydarzenia w Europie i osłabia swoje więzi gospodarcze.

Zobacz też: Donald Tusk skrytykował 500 plus. Ani polityk PiS, ani Lewicy się z nim nie zgodził

Tusk celuje w plecy Trumpa. "To żart"

W ostatnim czasie internet obiegło nietypowe zdjęcie. Widać na nim, jak Tusk celuje palcami w plecy prezydenta USA Donalda Trumpa. Zdaniem części komentatorów, zachowanie Polaka odbiegało od zasad protokołu dyplomatycznego i nie było na miejscu.

d181gv3

- Jeżeli ktoś chce się przyczepiać do pewnego skrótu myślowego i żartu na zdjęciu, to znaczy, że ma złą wolę - ocenił w Polsat News Tusk. - To zdjęcie jest ilustracją do ważnego komunikatu jaki tam się pojawił. Że niezależnie od tego, jakie dzisiaj między nami są problemy, więzi euro-atlantyckie muszą przetrwać, bo nie ma dziś nic ważniejszego politycznie - stwierdził.

Źródło: Polsat News

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d181gv3

Podziel się opinią

Share
d181gv3
d181gv3
Więcej tematów