Trwa ładowanie...

Donald Tusk obrażony w brytyjskim tabloidzie. "Protekcjonalny pacan"

Brexit nie przebiega tak gładko, jak życzyłyby sobie tego UE i Wielka Brytania. Brytyjskie tabloidy uważają, że Donald Tusk tylko zaognia niełatwe negocjacje. Przewodniczący Rady Europejskiej mógł na swój temat przeczytać kilka nieprzyjemnych zdań w "The Sun" i "Daily Mail".
Share
Donald Tusk był stanowczy wobec premier Wielkiej Brytanii
Donald Tusk był stanowczy wobec premier Wielkiej BrytaniiŹródło: PAP, Fot: Ye Pingfan
d22yn56

Szef brytyjskiego MSZ Jeremy Hunt w weekend podczas wystąpienia na konwencji Partii Konserwatywnej pytał o to, co stało się z "pewnością siebie i ideałami europejskiego marzenia”. - UE została powołana po to, by chronić wolność, to ZSRR powstrzymywał ludzi przed wyjazdem - dodał, niezadowolony z rozmów z Unią nt. Brexitu.

Te słowa nie spodobały się Donaldowi Tuskowi. – Porównanie Unii Europejskiej do Związku Radzieckiego jest równie nierozsądne, co obraźliwe - stwierdził i dodał, że "Związek Radziecki to więzienia i gułagi, granice i mury, przemoc wobec obywateli i sąsiadów". - UE to wolność i prawa człowieka, dobrobyt i pokój, życie bez lęku, demokracja i pluralizm – zaznaczył.

Dwa poczytne brytyjskie tabloidy postanowiły skomentować postawę Tuska. W komentarzu "The Sun" zaapelowano do przewodniczącego Rady Europejskiej, by "darował sobie fałszywe oburzenie komentarzami Hunta". "Minister spraw zagranicznych jest chociaż wybierany przez wyborców, a nie biurokratów" - zauważono.

d22yn56

Zobacz także: Publicystka komentuje wizytę Tuska w Gdańsku. "Symbol i sygnał”

Urażona May i nieustępliwy Tusk

Autor komentarza nawiązał również do twardej postawy Tuska w austriackim Salzburgu, gdzie ten wprost odrzucał propozycje Wielkiej Brytanii. Brytyjskie media uznały, że było to obraźliwe i urągające godności kraju. Przewodnoiczący RE stwierdził, że "mówienie prawdy, nawet jeśli jest ona trudna i nieprzyjemna, jest najlepszym sposobem na pokazywanie szacunku dla partnerów", reakcja May była "emocjonalna", a "każdy aktor w tym procesie ma swoją godność i konfrontacja w tej dziedzinie nie doprowadzi do niczego dobrego".

d22yn56

„The Sun” napisał że Tusk to „protekcjonalny pacan”, który chwyta każdą okazję, by "obrazić brytyjską premier". "To chodzące i mówiące przypomnienie, dlaczego będzie nam lepiej poza [UE - red].". "Daily May" uznał, że May nie była "emocjonalna, ale wściekła ze względu na braku szacunku" Tuska i jego postawę "spychającą" Wielką Brytanię w kierunku nieuchronnego Brexitu bez porozumienia w sprawie przyszłych relacji".

"To zaszkodziłoby państwom członkowskim Unii tak samo, jak Wielkiej Brytanii, a może nawet bardziej. Czy on naprawdę sądzi, że oni tego chcą?" - pyta tabloid.

Źródło: thesun.co.uk, "Daily Mail"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d22yn56

Podziel się opinią

Share
d22yn56
d22yn56
Więcej tematów