Trwa ładowanie...

Donald Tusk na prezydenta? Polacy podzieleni. Najnowszy sondaż

Najnowszy sondaż w sprawie kandydowania Donalda Tusk w wyborach prezydenckich potwierdza to, co mogliśmy obserwować w środę, po jego przylocie do Polski. Były premier ma w kraju zarówno silną grupę zwolenników, jak i przeciwników.


Donald Tusk na prezydenta? Polacy podzieleni. Najnowszy sondażŹródło: PAP, fot: Adam Warżawa
d3nec6c
d3nec6c

Z badania przeprowadzonego przez SW Research dla rp.pl wynika, że prawie połowa Polaków (49 proc.) nie chce, by Tusk kandydował w wyborach 2020 roku. "Za" jest 41 proc. respondentów, a co dziesiąty nie ma zdania w tej kwestii.

Częściej przeciwni jego kandydowaniu są mężczyźni (51 proc.), osoby do 24. roku życia (66 proc.) oraz o wykształceniu średnim (53 proc.). Tuska jako kandydata w wyborach prezydenckich w 2020 roku nie chcą również głównie osoby o dochodzie poniżej 1000 zł (57 proc.) oraz mieszkańcy wsi (55 proc.).

W ocenie prof. Jacka Knopka z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK w Toruniu na ten stan rzeczy wpływ wywarły m.in. ostatnie działania rządu, które były nieprzychylne osobie przewodniczącego Rady Europejskiej.

Badanie SW Research zostało przeprowadzone na próbie 800 Polaków.

d3nec6c

Inne sondaże dobre dla Tuska

Inne, przeprowadzone w ostatnich tygodniach sondaże są dla Tuska znacznie bardziej optymistyczne. W opublikowanym w czwartek badaniu IBRiS dla "Faktu" i Radia ZET aż 67,8 proc. Polaków uznało, że to właśnie były premier jest realną przeciwwagą polityczną dla lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Z kolei z marcowego sondażu IPSOS dla OKO.press wynikało, ża Tusk nieznaczną przewagą głosów wygrałby w drugiej turze wyborów z obecnym prezydentem, Andrzejem Dudą.

Będzie kandydował?

Czy przewodniczący Rady Europejskiej zdecyduje się na start w wyborach prezydenckich w 2020 roku? Nie wiadomo. Pytany podczas środowej wizyty w Polsce o kandydowanie nie dał jednoznacznej odpowiedzi. - Dzisiaj nie mam do tego głowy - skwitował Tusk.

Przypomnijmy, jego kadencja na unijnym stanowisku skończy się rok przed wyborami w Polsce.

d3nec6c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nec6c
Więcej tematów