Trwa ładowanie...
ycipk-4kajfc

Donald Trump straci stanowisko? Pierwsze przesłuchania ws. impeachmentu

Impeachment Donalda Trumpa wchodzi w fazę przesłuchań. Członkowie Izby Reprezentantów w ciągu dwóch tygodniu wezwą świadków w sprawie, której celem jest usunięcie prezydenta z urzędu. Do tego potrzebny jest akt oskarżenia Donalda Trumpa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Trump może stracić stanowisko po zeznaniach Williama Taylora i George'a Kenta
Donald Trump może stracić stanowisko po zeznaniach Williama Taylora i George'a Kenta (East News, Fot: AP/Associated Press)
ycipk-4kajfc

Przesłuchiwani przez komisję w Izbie Reprezentantów są William Taylor i George Kent. Obaj znają szczegóły dotyczące presji, jaka na polecenie Trumpa i jego osobistego prawnika Rudy'ego Giulianiego, miała być wywierana na władzach Ukrainy.

Chodzi o dochodzenie w sprawie interesów syna Joe Bidena, Huntera, które mieli prowadzić w tym kraju. Jeśli potwierdziłyby się zarzuty formułowane przez sygnalistów i Demokratów, Donald Trump mógłby zostać oskarżony o nadużycie władzy, a w efekcie nawet pozbawiony stanowiska prezydenta. Sam nazywa impeachment "największą hucpą" w historii USA.

- Demokraci chcą wam odebrać waszą broń, opiekę zdrowotną, głosy i waszą wolność. Chcą odebrać wam wszystko (...) Chcą powstrzymać mnie, bo walczę dla was. Nigdy na to nie pozwolę - powiedział w nagraniu opublikowanym na profilu Białego Domu.

ycipk-4kajfc

Donald Trump straci stanowisko? Pierwsze przesłuchania ws. impeachmentu

Najpoważniejszy z zarzutów dotyczy osłabiania Ukrainy (Trump miał wycofać wsparcie militarne dla tego kraju, by osiągnąć swój cel), co nie służy bezpieczeństwu USA. Przestępstwem mogło być też wykorzystywanie pozycji prezydenta do wyeliminowania potencjalnego kandydata w wyborach. Trump groził też sygnaliście, który ujawnił treść jego rozmowy telefonicznej z Wołodymyrem Zełeńskim.

Zobacz też: Szczere wyznanie Trumpa. "To najbardziej nieprzyjemna rzecz, jaką robię"

ycipk-4kajfc

Komisje Izby Reprezentantów mają dwa tygodnie na przygotowanie dokumentów potrzebnych na postawienie prezydenta w stan oskarżenia. Mocy prawnej nabierają dopiero po przyjęciu ich przez większość zwyczajną w Izbie. Taki akt trafia do Senatu, który rozstrzyga o winie prezydenta. Jeśli uzna ją więcej niż 66 senatorów, będzie on nieodwołalnie zmuszony do odejścia.

W całej historii USA procedurze impeachmentu poddano tylko trzech prezydentów. Jedynym, który w jej efekcie ustąpił ze stanowiska był Richard Nixon. Zrezygnował on jeszcze przed postawieniem go w stan oskarżenia.

Czytaj też: Polski wątek w dochodzeniu ws. impeachmentu Trumpa. "Tajne" spotkanie Dudy i Zełenskiego
USA. Donald Trump zapowiada ujawnienie transkrypcji kolejnej rozmowy

ycipk-4kajfc

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4kajfc

ycipk-4kajfc
ycipk-4kajfc