Trwa ładowanie...

Donald Trump przełożył tradycyjne orędzie. Prezydent USA wstrzyma się do zakończenia shutdownu

Donald Trump postanowił przełożyć tradycyjne orędzie o stanie państwa. Prezydent USA zamierza wstrzymać się do zakończenia shutdownu, czyli częściowego zawieszenia działalności rządu federalnego.

Share
Donald Trump przełożył tradycyjne orędzie. Prezydent USA wstrzyma się do zakończenia shutdownu
Źródło: PAP, Fot: EPA
dcnstv3

Donald Trump przełożył tradycyjne orędzie

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, postanowił wstrzymać się z wygłoszeniem tradycyjnego orędzie o stanie państwa. Zamierza poczekać do zakończenia tzw. shutdownu, czyli częściowego zawieszenia działalności rządu federalnego.
Należy zaznaczyć, że o zmianę terminu apelowała wcześniej przewodnicząca Izby Reprezentantów, Demokratka Nancy Pelosi. Trump podkreśli, iż nie szuka innego miejsca do wygłoszenia przemówienia. Uważa, że nie istnieje takie, które mogłoby konkurować z Izbą Reprezentantów pod względem historii i tradycji. Nancy Pelosi w ubiegłym tygodniu zwróciła się do prezydenta z pisemną prośba o przełożenie orędzia. W swoim apelu powołała się na obawy związane z bezpieczeństwem z powodu shutdownu oraz urlopem części personelu. Chociaż wcześniej Donald Trump nie chciał przystać na jej prośbę, ostatecznie zmienił zdanie.

Donald Trump – orędzie przełożone przez shutdown

Przypominamy, że trwający już od 33 dni paraliż władz centralnych jest wynikiem sporu pomiędzy prezydentem a politykami Partii Demokratycznej w Kongresie, w sprawie finansowania budowy muru, który ma powstać na granicy USA z Meksykiem. Donald Trump chce przeznaczyć na ten cel 5,7 mld dolarów, ale demokraci nie chcą wyrazić na to zgody. Całą sytuację uznają za zwykłą fanaberię, która miałaby być finansowana z pieniędzy podatników. Jak podaje agencja Reutera, przywódcy Demokratów w Izbie Reprezentantów zasugerowali, że mogliby zakończyć shutdown proponując Trumpowi 5,7 mld dolarów albo inne środki bezpieczeństwa. Ich zdaniem lepiej przeznaczyć środki na drony, czujniki skanery i zwiększenie liczby pograniczników. Pozbawione finansowania rządowe instytucje już zostały poproszone o przekazanie Białemu Domowi listy programów, które poważnie ucierpią, jeżeli w najbliższych tygodniach nadal potrwa paraliż.

dcnstv3

Podziel się opinią

Share
dcnstv3
dcnstv3
Więcej tematów