Trwa ładowanie...
d3fyrk2

USA. Rząd federalny zawiesza działalność

W nocy z piątku na sobotę część amerykańskiego rządu federalnego przestała działać. Powodem jest brak porozumienia budżetowego dla części resortów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kongresmeni nie chcą finansować muru na granicy z Meksykiem. Część rządu federalnego USA zawiesza działalność
Kongresmeni nie chcą finansować muru na granicy z Meksykiem. Część rządu federalnego USA zawiesza działalność (East News, Fot: Darek Redos)
d3fyrk2

Członkowie Kongresu rozmawiali z urzędnikami Białego Domu do godzin wieczornych, ale nie udało im się porozumieć. - Jesteśmy przygotowani na długotrwałe zawieszenie - zapowiedział Donald Trump.

Prezydent USA nazywa impas "Democratic shutdown", przerzucając odpowiedzialność za niego na swoich politycznych konkurentów. - Nie możemy nic na to poradzić, ponieważ potrzebujemy głosów Demokratów, żeby zatwierdzić budżet - powiedział Trump.

Spór o mur

d3fyrk2

Głównym powodem, dla którego Demokraci nie chcieli głosować prowizorium budżetowym - zapewniającym finansowanie rządu federalnego do 8 lutego - jest mur na granicy z Meksykiem. Trump, zgodnie z obietnicami wyborczymi, chce przystąpić do budowy zabezpieczeń, które mają powstrzymać nielegalną migrację z południa. Pieniądze na ten cel miały zostać zabezpieczone właśnie w prowizorium.

Gdy dokument przygotowany przez Senat trafił na biurko Trumpa - bez zabezpieczonej kwoty 5 miliardów na mur - odmówił jego podpisania. Izba Reprezentantów wprowadziła korekty, wypełniając oczekiwania prezydenta, a także zabezpieczając 8 miliardów dolarów na pomoc w przypatku katastrof. Takiego dokumentu nie chce przegłosować z kolei Senat.

Święta bez wypłaty

O północy dziewięć agencji federalnych i kilka mniejszych departamentów rządu federalnego - które miało obejmować prowizorium budżetowe - zostało zamkniętych. "USA Today" zwraca uwagę, że powoduje to też zamrożenie wynagrodzeń dla 800 tys. pracowników wspomnianych instytucji.

d3fyrk2

Zobacz także: Fort Trump? Andrzej Duda mówi o wiośnie

Mogą oni iść na bezpłatny urlop lub pracować bez wynagrodzenia.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3fyrk2

Podziel się opinią

Share

d3fyrk2

d3fyrk2
Więcej tematów