Trwa ładowanie...
Donald Trump

Donald Trump "bohaterem" Oscarów. Czy drwiny celebrytów mu zaszkodzą?

Komentatorzy twierdzą, że "doroczny popis samozadowolenia Hollywood" tylko wzmocni poparcie dla prezydenta USA wśród jego elektoratu. Donald Trump był bohaterem większości, czasami wulgarnych, żartów, aluzji i deklaracji podczas gali wręczenia Oscarów. Polityczne manifestacje przysłoniła tylko końcowa wpadka, kiedy jako najlepszy film roku przedstawiono musical "La La Land", podczas gdy prawdziwym zdobywcą statuetki był film "Moonlight".

Share
Donald Trump "bohaterem" Oscarów. Czy drwiny celebrytów mu zaszkodzą?
Źródło: PAP/EPA, Fot: Olivier Douliery
dvq3mjp

Jeszcze przed ceremonią konserwatyści nie kryli swoich obaw. Komentator "Weekly Standard" Jonathan V. Last przekonywał, że "zwolennicy Trumpa zamiast oglądać Oscary powinni obejrzeć jakiś film". "Doprowadzisz się tylko do szału. Jeśli kochasz Donalda Trumpa, będziesz oburzony idiotycznymi, zarozumiałymi protestami. (...) Dodatkowo będą to najnudniejsze Oscary od tych za rok 1997 (kiedy 11 Oscarów zdobył "Titanic" - przyp. red.), bo wszystkie Oscary zdobędzie 'La La Land'" - pisał.

W obu przypadkach Last nie miał racji, ale nie był też jedynym zwolennikiem bojkotu oscarowej gali. Podobne wezwania pojawiały się w serwisach społecznościowych, takich jak Facebook.

dvq3mjp

Co mówili Meryl Streep i Casey Affleck?

Zwolennicy Trumpa wskazywali na wypowiedzi aktorki Meryl Streep, która w tym roku otrzymała rekordową, dwudziestą nominację. Streep, odbierając w styczniu Złoty Glob za całokształt twórczości, oświadczyła, że "Trump ma instynktowną skłonność do poniżania" ludzi.

Casey Affleck, który otrzymał Oscara za najlepszą męską rolę pierwszoplanową w dramacie "Manchester by the Sea" Kennetha Lonergana, podczas wręczania w sobotę Film Independent Spirit Awards, nazywanych "Oscarami kina niezależnego", określił politykę Trumpa jako "odrażającą i antyamerykańską". Uznano to za zapowiedź ogłoszenia przez Afflecka manifestu politycznego podczas Oscarów. Taka i podobne przepowiednie jednak się nie sprawdziły.

"Cześć Donaldzie Trumpie, nie śpisz?"

Zdaniem krytyków telewizyjnych, 89. ceremonia wręczenia najważniejszych nagród światowego przemysłu filmowego - mimo prowokacji prowadzącego galę satyryka Jimmy'ego Kimmela - pozostała tam, gdzie należy - w sferze rozrywki, a nie polityki.

dvq3mjp

Kimmel, satyryk o jednoznacznie lewicowych sympatiach, zwracając uwagę, że gala jest oglądana w "225 krajach, gdzie nas teraz nienawidzą", próbował sprowokować Trumpa do reakcji. Gospodarz gali przewidywał, że artyści, którzy będą mieli okazję wejść na scenę po nagrody, z pewnością otrzymają od Trumpa "komentarz dużymi literami na Twitterze ok. godz. 5 rano".

Kiedy Trump nie zareagował, Kimmel napisał tweeta do prezydenta. "Cześć Donaldzie Trumpie, nie śpisz?" - brzmiał wpis, który kamery pokazały na gigantycznym ekranie. "Donaldzie, mija już druga godzina (uroczystości - przyp. red.), a nadal nie mamy tweeta od Trumpa, zaczynam się obawiać" - szydził z prezydenta Kimmel.

W imieniu szefa państwa odpowiedziała Katrina Pierson, w przeszłości rzecznik sztabu wyborczego Trumpa. "Prezydent jest zajęty podczas kolacji z gubernatorami. Jak wiecie, są to tacy ludzie, którzy coś robią, a nie w kostiumach udają (że coś robią - przyp. red.)" - napisała na Twitterze Pierson.

Nie dla "murów, które nas rozdzielają"

Nie tylko prowadzący galę próbował wprowadzić politykę do Oscarów. Włoch Alessandro Bertolazzi zadedykował swojego Oscara za najlepszą charakteryzację i fryzury "wszystkim imigrantom", a meksykański aktor Gael Garcia Bernal sprzeciwił się "budowie jakichkolwiek murów, które nas rozdzielają".

dvq3mjp

Zdobywca statuetki dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego za dramat "Klient", irański reżyser Asghar Farhadi zbojkotował uroczystość w proteście przeciw antyimigracyjnemu dekretowi Trumpa, który obejmował także obywateli jego kraju, ale został na razie zawieszony przez sąd apelacyjny.

Największa wpadka w historii

Jednak te i inne polityczne manifestacje, równie typowe dla programu oscarowych gali co podziękowania zdobywców Oscarów dla "kochających żon i matek", całkowicie przysłoniła końcowa pomyłka Warrena Beatty'ego i Faye Dunaway.

- Gdybym to widziała w kinie, to powiedziałabym: "zły scenariusz, złe aktorstwo, zły film" - podsumowała ją Viola Davis, która otrzymała Oscara za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową w obrazie "Fences".

"Woda na młyn" Trumpa?

Nawet bez tej końcowej wpadki ataki hollywoodzkiej śmietanki były zdaniem ekspertów "wodą na młyn" Trumpa. Jak pisze w poniedziałek dziennik "Boston Herald", utwierdzają one tylko jego "status przeciwnika lewicowych elit, które utraciły kontakt z rzeczywistością".

dvq3mjp

"Za każdym razem, kiedy lewica z Hollywood gra pod publiczkę, pomaga to prezydentowi" - ocenił cytowany na portalu dziennika Ford O'Connell, który jest doradcą Partii Republikańskiej. "Zwykli Amerykanie nigdy nie byli w 'fabryce snów', a ich myśli obracają się wokół czynszu, spłaty pożyczki na studia, a nie wokół zabiegów, aby znaleźć się na 'czerwonym dywanie'" - dodał O'Connell.

Obserwacje O'Connella potwierdzają ostatnie sondaże, które wykazały, że Amerykanie w swoim stosunku do Hollywood są równie podzieleni jak w stosunku do systemu ubezpieczeń zdrowotnych wprowadzonego w czasie prezydentury Baracka Obamy, Obamacare.

Ośrodek badania opinii National Research Group przeprowadził na zlecenie wpływowego pisma branżowego "Hollywood Reporter" sondaż wśród 800 wyborców, z których połowa głosowała na kandydatkę Demokratów Hillary Clinton w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich, a połowa na Trumpa. Z badania wynika, że aż 66 proc. wyborców Trumpa chwyta za pilota, kiedy "mowa dziękczynna" zdobywcy Oscara zmienia się w wystąpienie polityczne. Tymczasem tylko 19 proc. badanych Demokratów przyznała, że ma ochotę zmienić kanał, kiedy słyszy polityczne apele zdobywcy bądź zdobywczyni Oscara.

PAP/z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski, oprac. WP/Natalia Durman

dvq3mjp

Podziel się opinią

Share
dvq3mjp
dvq3mjp
Więcej tematów