"Don Stanislao". Piotr Zgorzelski: panuje swoisty sojusz "ołtarza z tronem"
Kardynał Stanisław Dziwisz zmaga się z oskarżeniami o tuszowanie pedofilii duchownych, a także przyjmowania łapówek. W niedzielę do sprawy odnieśli się politycy różnych partii politycznych. - Tak długo politycy partii rządzącej będą siadać na kolanach kleru po to, żeby zdobywać władzę w kolejnych wyborach, jak długo nie będzie prawdziwego rozliczenia hierarchów w Kościele - oceniła Katarzyna Lubnauer z KO.
W niedzielę gośćmi programu TVN24 "Kawa na ławę" byli: Joanna Scheuring-Wielgus, Katarzyna Lubnauer, Patryk Jaki, Zbigniew Zybertowcz, Piotr Zgorzelski oraz Jakub Kulesza.
Politycy odnieśli się do głośnej sprawy kard. Stanisława Dziwisza, który oskarżony jest o tuszowanie pedofilii duchownych. Jego działania mogły mieć tło finansowe. Kontrowersje po wyemitowaniu reportażu "Don Stanislao" nie słabną.
- Nie widzę skutecznej roli prokuratury i Ministerstwa Sprawiedliwości pod wodzą pana Ziobry, który do tej pory nie zrobił nic - powiedziała posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus, dodając, że od roku prokuratury na całym świecie mają możliwość wglądu do akt watykańskich. - Wstydem dla polskiej prokuratury i ministerstwa sprawiedliwości jest fakt, że my jako posłowie musimy składać zawiadomienia na biskupów i na księży - zaznaczyła. Zdaniem posłanki prokuratura "rękami ministra Ziobry współpracuje z Kościołem, a nie wyjaśnia" przypadki pedofilii w kościele.
"Don Stanislao". Patryk Jaki: dla pedofilii nie ma litości
Z kolei europoseł Patryk Jaki przekonany jest, że polski wymiar sprawiedliwości robi wszystko, żeby "pedofilię kościelną wypalić rozpalonym żelazem". Polityk zapytany o to, czy jest prowadzone jakiekolwiek śledztwo, które bada przypadki tuszowania pedofilii przez hierarchów kościelnych, odpowiedział, że w tej chwili nie jest przygotowany.
- Poproszę prokuraturę, aby w tym tygodniu rozważyła, żeby takie informacje do przestrzeni publicznej podać - zaznaczył dodając, że w tej kwestii nie ma litości. Ponadto zdaniem polityka raport watykański pokazuje, że przed kolejnymi papieżami sprawa McCarricka była ukrywana przez prawdopodobnie "lawendową mafię".
- Polski Kościół coraz bardziej idzie w stronę kierunku kościoła irlandzkiego. Czyli tego, żeby za moment dla Polaków słowo suma oznaczało tylko wynik dodawania, a nie mszę - zaznaczyła Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej.
"Don Stanislao". Politycy o Kościele katolickim
- Tak długo, jak politycy partii rządzącej będą siadać na kolanach kleru po to, żeby zdobywać władzę w kolejnych wyborach, tak długo nie będzie prawdziwego rozliczenia hierarchów w Kościele - dodała Lubnauer. Zdaniem posłanki na czele stoi człowiek z Ordo Iuris, który "nie ma żadnego powodu, żeby rozliczać hierarchów Kościoła".
Według wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego Kościół katolicki nie jest w stanie sam się oczyścić. Panuje swoisty sojusz "ołtarza z tronem". - Kościół zmierza w niewłaściwą stronę, na pewno oddalając się od wiernych - ocenił polityk, podkreślając, że chodzi o kościół instytucjonalny "obrosły w pałace, limuzyny i blichtr przepychu".
Z kolei szef klubu Konfederacji Jakuba Kuleszy chciałby, "żeby księża biskupi byli traktowani tak, jak każdy inny obywatel. - Biskupi zostali otoczeni specjalną otoczą ochronną - wskazał polityk.