Trwa ładowanie...

Don Stanislao. Kolejne osoby zabierają głos w sprawie Dziwisza

Nie milkną echa głośnego filmu dokumentalnego o kard. Dziwiszu. Głos w dyskusji na temat roli duchownego w tuszowaniu skandali pedofilskich zabrał prof. Tomasz Polak. Będący byłym księdzem Polak wyznał, że Dziwisz strofował go przed spotkaniem z papieżem.

Don Stanislao. Kolejne osoby formułują zarzuty wobec DziwiszaDon Stanislao. Kolejne osoby formułują zarzuty wobec DziwiszaŹródło: NurPhoto via Getty Images, fot: NurPhoto
dp3ae3z
dp3ae3z

Wyemitowany przez TVN24 film "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" sprawił, że w Polsce na nowo rozgorzała dyskusja o tuszowaniu skandali pedofilskich przez wysoko postawionych duchownych. Tym razem zarzuty zostały wycelowane w kard. Stanisława Dziwisza, który przez lata był prawą ręką papieża Jana Pawła II.

Do sprawy odniósł się prof. Tomasz Polak, teolog który odszedł z Kościoła w 2007 roku. Jako poznaniak Polak (posługujący się wówczas nazwiskiem Tomasz Węcławski) był blisko skandalu, który wybuchł wobec Juliusza Paetza, który miał molestować seksualnie kleryków. Polak należał do grupy duchownych, która o sprawie chciała niezwłocznie powiadomić papieża Jana Pawła II. Niestety, ich starania okazały się nieskuteczne. Papież o zarzutach wobec Paetza miał się dowiedzieć dopiero od swojej przyjaciółki Wandy Półtawskiej.

Tomasz Polak wrócił do tych wydarzeń podczas spotkania online organizowanego przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Były duchowny wspominał o tym, że w rozmowie z kard. Josephem Ratzingerem (późniejszym papieżem Benedyktem XVI) ówczesny prefekt Kongregacji Nauki i Wiary zasugerował mu żeby listy do papieża wysłał w kilku egzemplarzach. Miałyby one trafić do kardynałów znajdujących się blisko papieża i informować ich, że ich koledzy także otrzymali kopie dokumentu. W ten sposób sprawa nie mogłaby zostać zamieciona pod dywan.

dp3ae3z

Polak, mimo że zastosował się do rad Ratzingera uważa, że głównym hamulcowym w całej sprawie był właśnie kard. Stanisław Dziwisz. To, co wówczas usłyszał z ust kardynała Polak opisuje wprost: - W ramach jednej z moich podróży do Rzymu w związku ze sprawą abp. Paetza rozmawiałem z obecnym kardynałem Dziwiszem i on zaprosił mnie na kolację do papieża. Raz tam byłem rzeczywiście. Przed wejściem tam powiedział mi: „Ani słowa o sprawach problemów poznańskich" - słyszymy na nagraniu.

W podobnym tonie wypowiadał się niedawno Jarosław Gowin. Obecny wicepremier przez lata był blisko związany z krakowskim Kościołem. - Wśród osób, które zaangażowane były w wyjaśnianie okoliczności prawdziwych – niestety – zarzutów wobec arcybiskupa Paetza, świadomość roli ówczesnego biskupa Dziwisza, dzisiaj kardynała Dziwisza była pełna - powiedział wicepremier w rozmowie na falach RMF FM. Dodał, że według niego Dziwisz powinien stanąć przed obliczem specjalnie powołanej do zbadania sprawy kościelnej komisji.

Strajk kobiet. Władza "przekupiła" policję podwyżkami? Ekspert mówi wprost

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dp3ae3z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dp3ae3z
Więcej tematów