Domena internetowa ".eu" już dostępna
Od godziny 11 każdy mieszkaniec UE
może starać się o zarejestrowanie własnej strony internetowej na
nowej domenie ".eu".
Dotychczas takie wnioski mogły składać jedynie firmy i instytucje publiczne. Robiły to chętnie - od grudnia wpłynęło ponad 300 tys. wniosków.
O udostępnieniu możliwości rejestrowania własnej strony internetowej na domenie ".eu" poinformowała w piątek na konferencji prasowej unijna komisarz ds. mediów Viviane Reding.
Europa i jej obywatele mogą teraz, chronieni przepisami UE, zaznaczyć w internecie swoją europejską tożsamość - powiedziała. Komisarz zapewniła, że tą inicjatywą UE opowiada się za wolnością słowa i prawem do swobodnego wyrażania swoich opinii. Zobowiązujemy się do chronienia tej wartości - zaznaczyła Reding.
Z wnioskami o rejestrację nazwy swojej strony internetowej należy się spieszyć, ponieważ obowiązuje zasada "kto pierwszy, ten lepszy" przy zajmowania określonych nazw. Raczej nie będzie już można wykorzystać takich nazw jak "sex.eu" czy "biznes.eu", ponieważ do tej pory ubiegano się o nie najczęściej.
Nazwa musi się składać z minimum dwóch znaków wybranych spośród liter od a do z, cyfr od 0 do 9 oraz ewentualnie łącznika "-".
Dziennikarze na konferencji prasowej zwrócili uwagę na fakt, że mimo, iż KE chwali się ponad 300 tys. zgłoszeniami o rejestrację, dotychczas zarejestrowano jedynie 54 tys. wniosków. Dociekali, czy dobrym pomysłem jest otwarcie w związku z tym domeny dla osób prywatnych i czy nie grozi to "zalaniem" administratora wnioskami.
Komisarz Reding tłumaczyła, że nie będzie żadnych problemów, ponieważ wniosków od osób prywatnych nie trzeba weryfikować pod kątem ich zgodności z prawem. Chodzi o to, że wnioski od firm i instytucji trzeba było sprawdzać, czy rzeczywiście od takich pochodzą.
Domeną zarządza rejestrator - belgijsko-włosko-szwedzka organizacja non profit EURid. Na jej stronie internetowej www.eurid.org można znaleźć listę rejestratorów z poszczególnych krajów, którzy udostępniają usługę.
Rejestracja kosztuje 10 euro, ale trzeba też ponieść koszt marży nałożonej przez wybranego administratora.
Komisja Europejska chce, by domena ".eu" dorównała pod względem popularności domenie ".com". Przygotowano specjalną stronę, gdzie można znaleźć więcej informacji:
Katarzyna Rumowska