Trwa ładowanie...
d2hlo1l
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Dolny Śląsk: sejmik województwa nie zdołał wybrać nowego przewodniczącego

Sejmik województwa dolnośląskiego nie zdołał w czwartek wybrać nowego przewodniczącego po rezygnacji Barbary Zdrojewskiej (PO), która w niedawnych wyborach zdobyła mandat senatorski. Wynik wyborów był remisowy 18 do 18 głosów. Obrady przerwano na kilka godzin.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dolny Śląsk: sejmik województwa nie zdołał wybrać nowego przewodniczącego
(WP.PL, Fot: Michał Dzierżak)
d2hlo1l

Dotychczasowa przewodnicząca Barbara Zdrojewska (PO) złożyła rezygnację, ponieważ zdobyła w niedawnych wyborach mandat senatorski. Kandydatem rządzącej koalicji był dotychczasowy wiceprzewodniczący wybrany z listy PO Paweł Wróblewski, członek stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląsk.

PiS zgłosiło kontrkandydata, radnego swego ugrupowania Andrzeja Jarocha.

W tajnym głosowaniu padł remis. Ważny głos oddali wszyscy z 36 radnych i każdy z kandydatów otrzymał po 18 głosów.

d2hlo1l

Dotychczas rządząca województwem koalicja PO-PSL dysponowała bezpieczną większością 21 głosów.

W 2014 r. do 36-osobowego sejmiku woj. dolnośląskiego z list PO wybrano 16 radnych. W tym gronie są cztery osoby ze stowarzyszenia Obywatelski Dolny Śląsk związanego z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem, które już w poprzedniej kadencji współrządziło województwem. PSL ma pięciu radnych.

PiS ma w sejmiku 9 radnych, komitet Bezpartyjni Samorządowcy - czterech, a SLD - dwóch.

Prowadzący obrady drugi wiceprzewodniczący sejmiku Kazimierz Huk (PSL) ogłosił dwugodzinną przerwę w obradach.

Do wyboru przewodniczącego potrzebna jest bezwzględna większość. Brak wyboru przewodniczącego może spowodować paraliż samorządu województwa, ponieważ wiceprzewodniczący nie ma statutowej możliwości zwoływania nowych sesji sejmiku. Może jedynie ogłaszać - nawet wielodniowe - przerwy w obradach.

d2hlo1l

Podziel się opinią

Share

d2hlo1l

d2hlo1l
Więcej tematów