Dokąd idziesz, Polsko?
„Demokracja ludowa to raj w porównaniu do bagna, w którym żyjemy obecnie”, „była praca, był zarobek. A teraz?” – tak wielu Internautów Wirtualnej Polski porównuje obecną sytuację w kraju z tą, która miała miejsce w PRL-u. Niektórzy mówią wprost o swoich nadziejach na przyszłość: „Komuno wróć! Obal kryzys, bezrobocie, ubóstwo i głód”. Odmienne opinie są w mniejszości.
Dyskusja wśród Internautów rozgorzała po opublikowaniu przez Wirtualną Polskę felietonu prof. Jadwigi Staniszkis „Co pomaga zrozumieć, czym był komunizm”. Zdaniem politolog trudno jest przekazać wiedzę o komunizmie współczesnej młodzieży: – Nie wystarczą podbudowane przykładami opowieści, jak tamten reżim, gdy próbował kogoś zniszczyć, wciągał ofiarę do współudziału w tym dziele.
Prof. Staniszkis uważa, że komunizm to przede wszystkim ucieczka. Ale dokąd?
„Lepszy komunizm niż demokracja”
Wielu Internautów Wirtualnej Polski sądzi, że Polakom nie powiodła się ani komunistyczna ideologia raju na ziemi, ani demokratyczna wizja nowej, lepszej Polski. Z licznych komentarzy wynika, że nasi rodacy bardziej cenili sobie komunizm. „Demokracja ludowa była rajem w porównaniu z tym bagnem, w którym żyjemy obecnie. Tak zwany komunizm dawał wykształcenie, pracę, mieszkanie i nadzieję życia w spokoju i godności. W obecnych czasach można najwyżej myć naczynia na Zachodzie lub układać chodniki bez nadziei na lepsze jutro. To, co jest obecnie w Polsce, to dno bagna, a podobno jeszcze opadamy” – pisze Internauta o nicku Staś. Podobnego zdania jest gość: „Chociaż byłem antykomunistą i byłem dyskryminowany przez komuchów, to jednak to, co dziś dzieje się w tej biednej, rozkradanej, zdeprawowanej i skorumpowanej Polsce – przeraża!!!”.
Wśród komentarzy nie brakuje też ostrych słów krytyki pod adresem PRL-u. „Komunizm był systemem zniewolenia i zbrodni. Ludzie nie mieli wtedy gdzie mieszkać, co odczuwamy do dzisiaj. Znam te tematy z własnego doświadczenia. Mieszkanie w bloku (oczywiście państwowe, bo wtedy nie wolno było mieć mieszkania na własność), w którym mieszkali rodzice, babcia, dzieci oraz ich dzieci. Moja babcia wpłaciła mi pierwszą ratę wkładu mieszkaniowego na tzw. książeczkę mieszkaniową. Potem kolejne raty płacili moi rodzice, a później ja sam. Trwało to 20 lat. I mieszkania ani widu, ani słychu” – pisze Jak było naprawdę. Lolek wspomina biedę w domu rodzinnym i długie kolejki w sklepach: – Kto miał kasę? Nieliczni. A jeśli nawet, to co mu po niej było przy galopującej inflacji i pustkach w sklepie? Mógł kupić, ale co? Po chleb stało się w olbrzymich kolejkach, a sprzęt AGD dostawało tylko po znajomości. Wtedy nie kupowało się, bo coś jest dobre, ładne, funkcjonalne, tylko dlatego, że w ogóle jest.
„Kapitalizm – bezrobocie, nędza, głód”
Wiele komentarzy Internautów to ostre słowa krytyki pod adresem obecnej sytuacji politycznej i gospodarczej w Polsce. „W komunizmie była praca i zarobek. Pewnie, że nie było tyle w sklepach, co teraz, ale na to, co było, mógł sobie pozwolić każdy pracujący. A teraz? Bezrobocie, nędza, głód. I to nie taki, o jakim krzyczała Solidarność, ale prawdziwy” – pisze Nonek. Derk zauważa, że w PRL-u krowa dawała 18 litrów mleka, a w kapitalizmie, jak tyle da, to rolnik zapłaci karę (zgodnie z wymaganiami UE nie może dać za dużo). „Podobnie kura, jak więcej jajek znosi, to musi trafić na rosół. Jak zaczniesz inwestować jak Kluska, zniszczą cię, bo stanowisz niespodziewane zagrożenie jako konkurencja” – pisze.
Internauci zauważają, że choć komunizm był wyjątkowo nieudolną formą ucieczki do wolności, doprowadził do kapitalizmu, czyli – jak pisze 59-latek – „zbrodni na narodzie polskim, gdzie oprawcy chodzą z podniesioną głową. Chociaż gołym okiem widać, co zrobili…”
Posiadasz plakaty propagandowe, filmy, zdjęcia, banknoty i inne ciekawostki z tamtych lat? Uwieczniłeś je?