Dodatkowe egzaminy gimnazjalne i maturalne
Około 1300 uczniów VI klas szkół podstawowych
przystąpiło - w dodatkowym terminie - do pisania
sprawdzianu na zakończenie szkoły. W tym samym czasie ponad 2400
gimnazjalistów przystąpiło do rozwiązywania części humanistycznej
dodatkowego egzaminu gimnazjalnego. Wtorek jest także drugim dniem dodatkowej sesji pisemnych egzaminów maturalnych dla tych abiturientów, którzy nie mogli przystąpić do nich w maju.
Na środę zaplanowano przeprowadzenie drugiej części egzaminu gimnazjalnego - testu z wiedzy matematyczno-przyrodniczej.
W dodatkowym terminie sprawdzian i egzamin gimnazjalny piszą ci uczniowie, którzy nie mogli tego zrobić wcześniej z powodów zdrowotnych lub losowych. Przystąpienie do sprawdzianu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a przystąpienie do egzaminu gimnazjalnego - warunkiem ukończenia gimnazjum.
Wynik egzaminu gimnazjalnego ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.
Trochę inaczej jest w przypadku sprawdzianu. Jeśli szóstoklasista zamierza kontynuować naukę w gimnazjum rejonowym, to liczba uzyskanych przez niego punktów ze sprawdzianu nie ma większego znaczenia - i tak zostanie przyjęty do szkoły. W przypadku wyboru gimnazjum spoza rejonu czy szkół prywatnych lub społecznych wynik sprawdzianu może decydować o tym, czy uczeń zostanie przyjęty do szkoły.
Wtorek jest także drugim dniem dodatkowej sesji pisemnych egzaminów maturalnych dla tych abiturientów, którzy nie mogli przystąpić do nich w maju. Rano rozpoczął się egzamin z wiedzy o społeczeństwie (na poziomie podstawowym zdają go - 64 osoby, na rozszerzonym - 71). Po południu ma odbyć się egzamin z historii (na poziomie podstawowym zdawać będą go 34, na rozszerzonym - 52).
Z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) wynika, że do dodatkowych egzaminów maturalnych ma przystąpić podczas tej sesji w całym kraju ponad 1700 osób. Dodatkowe sesja maturalna potrwa do 13 czerwca.