Dobra zabawa, rozwój, nauka – Dni Otwarte Funduszy Europejskich, czyli jak spędzić najbliższy weekend
Czy wiesz, co w twoim regionie powstało dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich? Jakie wydarzenia były możliwe do zorganizowania, jakie budynki powstały, jakie projekty udało się zrealizować? W tym tygodniu będzie okazja, by zobaczyć przynajmniej część z nich i skorzystać z oferty, która nie powstałaby, gdyby nie pieniądze z Unii Europejskiej. W województwie małopolskim nadchodzący weekend minie pod znakiem Funduszy – co warto zobaczyć?
16.09.2021 12:15
Dni Otwarte Funduszy Europejskich to wydarzenie, które cieszyło się dużym zainteresowaniem podczas swoich poprzednich edycji. To obecnie największa impreza promująca działania zrealizowane z udziałem Funduszy Europejskich.
– Dni Otwarte Funduszy Europejskich to wydarzenie dla wszystkich – zarówno tych, którzy skorzystali z dotacji unijnych i chcą opowiedzieć o tym, jak udało im się zdobyć te środki, jak i dla tych, którzy dopiero szukają sposobu na urzeczywistnienie swoich pomysłów – mówi Łukasz Smółka, wicemarszałek Województwa Małopolskiego.
Zobacz także: Librus. W jaki sposób działa dziennik elektroniczny?
Podczas DOFE firmy i instytucje z całej Polski pokazują odwiedzającym swoje funduszowe projekty. Organizuje je Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Polskie Dni Otwarte FE są też częścią szerszej kampanii #EUinmyregion, którą prowadzi Komisja Europejska.
Wydarzenia w ramach Dni Otwartych dzieją się zarówno online, jak i offline. Na stronie www.dniotwarte.eu można znaleźć multimedia pokazujące działania finansowane przez fundusze EU i program wydarzeń w całej Polsce. W Małopolsce w centrum uwagi jest oczywiście Kraków, ale wiele dzieje się także w innych miastach regionu.
Co w tym roku dzieje się w regionie? Oto kilka wybranych wydarzeń, których nie można przegapić:
Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie. Tutaj 19 września odbędą się warsztaty edukacyjne "Woda wokół nas", skierowane głównie do rodzin z dziećmi. Będzie można poznać właściwości wody i dowiedzieć się, jak krąży ona w przyrodzie. Przewidziano wiele ciekawych doświadczeń z wykorzystaniem tej cieczy, w tym na przykład chmurę w słoiku. Na warsztaty trzeba się zapisać telefonicznie. Tutaj więcej informacji: https://dniotwarte.eu/wydarzenia/wydarzenie/poznaj-ogrod-doswiadczen.
Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach zaprasza na seans i zwiedzanie obserwatorium. 18 września będzie można zobaczyć, jak zmieniło się to miejsce po dwóch latach przebudowy. Organizatorzy zapraszają do obejrzenia budynku, będzie można zajrzeć dosłownie "w każdy kąt", w tym do wszystkich pracowni czy pod kopułę z teleskopem. Będzie też można wygrać płytę Przemysława Rudzia "Konstelacja MOA", skomponowaną i wydaną specjalnie z okazji otwarcia Obserwatorium. Tutaj też obowiązuje rejestracja telefoniczna, wszystkie szczegóły na stronie: https://dniotwarte.eu/wydarzenia/wydarzenie/seans-w-planetarium-i-zwiedzanie-obserwatorium.
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Wykład "Ostatnie dni Witkacego" w wyremontowanej za pomocą unijnych środków willi Koziańskich to plan na 17 września. Można też będzie przy okazji zwiedzić prezentowaną w ogrodzie wystawę "Kurierzy tatrzańscy". Z kolei 18 września Muzeum zaprasza na oprowadzanie po wystawie czasowej "Gerson w Tatrach". Więcej na stronie https://dniotwarte.eu/wydarzenia/wydarzenie/dni-otwarte-funduszy-europejskich-w-muzeum-tatrzanskim.
Szpital Uniwersytecki w Krakowie zaprezentuje swoją nową siedzibę, którą będzie można zobaczyć 17 września. Przygotowano specjalny program w tym projekcję filmu, wystawę fotografii czy stoiska prezentujące programy profilaktyczne finansowane ze środków unijnych. Można też będzie przejechać się po terenie szpitala meleksami, po uprzednim zapisaniu się – kontakty są na stronie https://dniotwarte.eu/wydarzenia/wydarzenie/dzien-otwarty-funduszy-europejskich-2021-08-31-13-03-32.
Muzeum Kościuszkowskie w Krakowie w dn. 17–19 września zaprasza na wystawę stałą poświęconą Tadeuszowi Kościuszce. To multimedialna i interaktywna opowieść o znanym wszystkim bohaterze Polski i Ameryki. Zamiast tradycyjnych gablot widz jest prowadzony przez opowieść za pomocą elementów filmu teatru czy gry komputerowej. Więcej szczegółów na stronie https://dniotwarte.eu/wydarzenia/wydarzenie/kosciuszko-bohater-wciaz-potrzebny.
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zaprasza na grę terenową opartą na całorocznej wystawie zewnętrznej, czyli Kolekcji wokół budynku MOCAK-u. Zadania będą związane z dziełami sztuki z tej kolekcji. Więcej informacji na stronie https://www.mocak.pl/viii-edycja-dni-otwartych-funduszy-europejskich
Teatr im Ludwika Solskiego w Tarnowie zaprasza na XXV Ogólnopolski Festiwal Komedii TALIA 2021. 17 września można będzie zobaczyć "Circus Kafka" Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie. 19 września to z kolei "Mayday" Raya Clooneya, w reżyserii Tadeusza Łomnickiego.
Ogród Botaniczny UJ zaprasza na spacer z przewodnikiem – oprowadzanie po kolekcji storczykowatych i epifitów w szklarni Holenderka, odwiedziny w Zimowniku, w kompleksie szklarniowym Victoria oraz zapoznanie z historią Ogrodu i głównymi kolekcjami roślinnymi w rejonie stawu przy arboretum.
Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon przygotowało pokaz popularnonaukowy "Co wisi w powietrzu", który odbędzie się obok Muzeum Nowej Huty. Można będzie dowiedzieć się wielu pasjonujących rzeczy o powietrzu, które nas otacza. A nawet jeśli pogoda nie pozwoli – organizatorzy zapraszają na zajęcia w holu Muzeum Nowej Huty. Plan wydarzenia dostępny jest na stronie https://cogiteon.pl/2021/09/zajrzyj-do-huty-18-09/.
Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w ramach działań współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.