Dobra sytuacja kobiet w Polsce
Kraje nordyckie zajmują czołowe miejsca w rankingu na temat równouprawnienia kobiet; Polska znalazła się na 19. miejscu wśród 58 krajów i na 12. w Unii Europejskiej - podało Światowe Forum Gospodarcze (WEF).
Kraje postkomunistyczne, takie jak Polska (19. miejsce w rankingu), Węgry (24), Słowacja (21) i Czechy (25), mają dobrą sytuację pod względem równouprawnienia kobiet - oceniają autorzy raportu, podkreślając, że wynika to z tego, że krajach tych dłuższy czas promowało się idee równości pracujących kobiet.
Raport podkreśla, że kobietom w Szwecji, Norwegii, Islandii, Danii i Finlandii zapewnia się warunki najbardziej zbliżone do tych, z których korzystają mężczyźni w takich aspektach życia jak kształcenie, dostęp do edukacji, udział w życiu politycznym, możliwość awansu i podnoszenia kwalifikacji zawodowych, zapewnienie właściwej opieki zdrowotnej.
Tymczasem w krajach z południa Unii Europejskiej, które znalazły się w końcu zestawienia - jak Malta (na 43. miejscu), Włochy (45), Grecja (50) - system społeczny nadal opiera się na dominacji mężczyzn i nie zawsze uwzględnia się we właściwym stopniu aspiracje kobiet.
Najgorsza sytuacja pod względem równouprawnienia kobiet jest w Egipcie, który znalazł się na ostatnim miejscu w zestawieniu, oraz Turcji, która uplasowała się na przedostatniej pozycji.
Klaudia Balcerowiak