Dobra praca już nie tylko w Warszawie

Coraz częściej wyspecjalizowanych pracowników poszukuje przemysł ciężki, a coraz mniej pracy jest dla nich w województwie mazowieckim.

Wynika z raportu "Rynek pracy specjalistów - II kwartał 2005", przekazanego przez portal pracy "Pracuj.pl".

Raport został przygotowany na podstawie blisko 12,5 tys. ogłoszeń o pracę, oferowanych w sektorze biznesowym osobom o wyższym wykształceniu.

W II kwartale br. liderem, jeśli chodzi o oferty pracy dla specjalistów, został znowu przemysł ciężki. Z tego sektora pochodziło 11,2 proc. ofert pracy. Drugie miejsce zajęła branża handlowa (11,1 proc.), a trzecie - przemysł lekki (7,7 proc.).

Z branży przemysłowej pochodziło w 2003 r. zaledwie 3,6 proc. ofert pracy.

W raporcie podkreślono, że prawie dwukrotnie zwiększyła się liczba ofert pracy w telekomunikacji i przemyśle farmaceutycznym.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że - tak samo jak na początku roku - najwięcej ofert pracy jest dla handlowców (zarówno w sprzedaży handlowej, jak i detalicznej). Do nich jest adresowane 8,8 proc. ofert pracy. Nieznacznie spadła w porównaniu z I kw. br. liczba ofert pracy dla inżynierów i wynosi 11,1 proc. Na trzecim miejscu uplasowały się oferty pracy dla informatyków.

Największy wzrost liczby ofert pracy, bo prawie dwukrotny, odnotowano wśród tych adresowanych do pracowników działu obsługi klienta oraz call center. Do nich była adresowana co dwudziesta oferta pracy.

Według raportu, najwięcej ofert pracy dla specjalistów pochodzi z woj. mazowieckiego (17,4 proc.), ale pozycja tego regionu jest coraz słabsza. W I kwartale 2005 r. Mazowsze generowało 19,4 proc. ofert pracy dla specjalistów, a w I kwartale 2004 roku - 25 proc.

Z pozostałych województw, najwięcej ofert pracy dla specjalistów było w woj. śląskim (8,4 proc.), wielkopolskim (7,4 proc.) oraz dolnośląskim (7,2 proc.).

"Znalezienie dobrej pracy nie wymaga już przeprowadzki do Warszawy, coraz częściej można wybierać spośród ofert ze Śląska, Małopolski, Wielkopolski lub Pomorza. Zagraniczne firmy coraz częściej lokują w Polsce swoje centra obsługi klientów, powstają też specjalizujące się w tej dziedzinie firmy. To sprawia, że coraz więcej kandydatów poszukuje się do działów obsługi klienta i call center" - uważa, cytowany w raporcie, prezes portalu Pracuj.pl Przemysław Gacek.

Jego zdaniem, tendencja tworzenia miejsc pracy poza Warszawą i woj. mazowieckim będzie kontynuowana.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)