Do Świnoujścia już można dotrzeć; kra spływa do Bałtyku
W Świnoujściu w woj. zachodniopomorskim kursują już wszystkie promy na dwóch przeprawach, miejskiej i w Karsiborze. Od środy przeprawy działały nieregularnie. Przyczyną był północny wiatr, który powodował spiętrzenia kry lodowej, utrudniające ruch promów.
18.02.2012 | aktual.: 18.02.2012 15:08
Zobacz galerię: Kra sparaliżowała promy
Rzecznik prezydenta Świnoujścia Robert Karelus powiedział, że od rana pływają już wszystkie promy, dwa na przeprawie miejskiej i dwa na przeprawie w Karsiborze. Kra, która przez ostatnie dni blokowała jednostki, powoli spływa do morza. Jedynie po zachodniej stronie przeprawy obsługiwanej, z powodu zbierającej się przy nabrzeżu kry, jednostki mogą mieć problemy z dobijaniem do przystani. Nie wpływa to jednak znacząco na połączenie.
Problemy z kursowaniem zaczęły się w środę. Wtedy została zamknięta przeprawa w centrum miasta. Uruchomiono komunikację zastępczą. Autobusy dowoziły ludzi z przeprawy promów Bielik - do przeprawy Karsibór. Było to jedyne działające połączenie promowe Świnoujścia, które leży na wyspach, z resztą kraju - tłumaczył Karelus.
Promy na przeprawie miejskiej wznowiły kursowanie w piątek. Tego samego dnia przed południem piętrząca się kra zatrzymała promy na przeprawie w Karsiborze, która jako jedyna, działała przez dwa dni. Zgromadziła się na niej kra spływająca od strony Szczecina i Zalewu Szczecińskiego. Zwały lodu blokowały przystanie na przeprawie. W akcji brały udział holowniki portowe oraz holownik Marynarki Wojennej, krusząc lód.
W piątek po południu uruchomiony został jeden prom na przeprawie w Karsiborze, który przewoził tylko najcięższe samochody ciężarowe, dowożące do miasta zaopatrzenie.
Od środy nieregularnie działające przeprawy powodowały nawet kilkugodzinne kolejki samochodów oczekujących na wjazd na prom.
Do Świnoujścia można było się również dostać drogą lądową, ale przez Niemcy.