Do Sejmu wpłynął wniosek o uchylenie immunitetu Dzikowskiemu
Do Sejmu wpłynął wniosek Prokuratury Krajowej o uchylenie immunitetu posłowi Platformy Obywatelskiej Waldy'emu Dzikowskiemu - poinformował szef biura prasowego Sejmu Janusz Kotański. W połowie listopada do Prokuratury Krajowej wniosek ten skierowała Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu w związku z podejrzeniem posła o korupcję.
Na początku października "Rzeczpospolita" napisała, że w czasie, kiedy Waldy Dzikowski był wójtem gminy Tarnowo Podgórne, poznański przedsiębiorca budowlany Marek Trzmielewski z wdzięczności za wygrane przetargi przebudował obecnemu politykowi PO dom. Według gazety, w latach 1997-1998 przedsiębiorca wygrał przetargi na łączną kwotę pięć mln zł, a przebudowa domu Dzikowskiego kosztowała 50 tys. zł.
W połowie listopada w rozmowie z PAP Dzikowski wszystkiemu zaprzeczył i zapowiedział, że wystąpił do Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu o przesłuchanie jego i jego rodziny w charakterze świadków. Dziwi mnie to, że prokuratura prowadząc śledztwo w tej sprawie bazuje tylko i wyłącznie na zeznaniach jednego świadka. W zawiązku z tą sprawa ustanowiłem pełnomocników, prokuratura poinformowała ich, że nie jestem stroną w tej sprawie - oświadczył Dzikowski.
W ubiegłym tygodniu poseł zapowiedział, że decyzję o tym, jak zachowa się w sprawie wniosku prokuratury o uchylenie immunitetu podejmie po zapoznaniu się z nim.
Sejm może wyrazić zgodę na pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej bezwzględną większością głosów. Poseł może także złożyć oświadczenie o dobrowolnym zrzeczeniu się immunitetu.