Trwa ładowanie...

Do Sejmu wpłynął kolejny projekt. Tym razem dot. sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Prawo i Sprawiedliwość nie przestaje zaskakiwać. Na zmianie dot. Krajowej Rady Sądownictwa i zaproponowaniu nowego kształtu Sądu Najwyższego nie poprzestało. Teraz zabiera się za Trybunał Konstytucyjny. Opozycja alarmuje.

Do Sejmu wpłynął kolejny projekt. Tym razem dot. sędziów Trybunału KonstytucyjnegoŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d1ivneh
d1ivneh

Do listy "Wniesionych projektów ustaw" dołączono "Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego". Jego wnioskodawcą jest poseł Stanisław Piotrowicz. O sprawie rozpisują się politycy w mediach społecznościowych.

Na Twitterze wpis na ten temat zamieścili m.in. przedstawiciele Platformy Obywatelskiej Arkadiusz Myrcha i Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz i Monika Rosa. - Co tym razem wymyślił PiS? - pytają.

Na czym polega zmiana dot. TK? Nie jest ona tak duża jak te związane z KRS czy SN. Dotyczy bowiem "odprawy pośmiertnej" dla rodzin sędziego. Wcześniej ta kwestia nie była uregulowana.

d1ivneh

Rodziny będą miały prawo złożyć wniosek po wejściu w życie ustawy. Mogą to więc zrobić bliscy zmarłego w środę prof. Lecha Morawskiego.

Sejm.gov.pl
Źródło: Sejm.gov.pl

Zobacz też: Prof. Rzepliński: sędziowie TK to tchórze

Przypomnijmy, że w środę Sejm uchwalił nowelę ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Ich następców wybrałby Sejm - dziś wybierają ich środowiska sędziowskie.

Tego samego dnia późnym wieczorem okazało się, że Prawo i Sprawiedliwość złożyło projekt nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, który zakłada, że z momentem wejścia w życie ustawy wszyscy sędziowie SN przechodzą w stan spoczynku poza wskazanymi przez ministra sprawiedliwości.

Źródło: Twitter/sejm.gov.pl/WP

d1ivneh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ivneh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj