ŚwiatDo Rzymu nie tylko na beatyfikację

Do Rzymu nie tylko na beatyfikację

Beatyfikacja tuż za progiem. Władze miasta Rzym informują, że są gotowe do przyjęcia licznych pielgrzymów i zapewniają, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Konsulaty deklarują swoją gotowość do udzielenia całodobowej pomocy w nagłych przypadkach dla pielgrzymów i turystów.

Do Rzymu nie tylko na beatyfikację
Źródło zdjęć: © AFP | Vincenzo Pinto

Przydrożni sklepikarze są zaopatrzeni w pamiątki oraz przeróżne publikacje w języku polskim związane z beatyfikacją. Liczne muzea, obiekty zabytkowe i wystawy artystyczne wydłużyły swoje godziny otwarcia. Wstępy do państwowych muzeów będą kosztować tylko symboliczne 1 euro. Komunikacja miejska zwiększyła ilość środków lokomocji i ich kursów. Praktycznie od miesiąca miasto żyje tylko tym. Jednak w pierwsze dni maja Rzym będzie też miejscem, gdzie odbędą się inne imprezy warte zobaczenia.

Megakoncert

1 maja odbędzie się tradycyjny koncert organizowany przez włoskie związki zawodowe z okazji Święta Pracy. Jest to jedna z najważniejszych imprez muzycznych, na którą co roku, od 11 lat zjeżdżają się Włosi z całego kraju.

Koncert, określony jako “włoski Woodstock ”, będzie gościł znane gwiazdy muzyki, m.in. Ennio Morricone, Gino Paoli, Daniele Silvestri, Marlene Kuntz, Litfiba, Almamegretta z Raiz, Modena City Rammlers, Caparezza i Bandabardo. Początek przewidziany jest o godzinie 14.00. Wstęp jest darmowy.

1 maja rozpocznie się też Światowe Spotkanie Polonii, na które przybędą delegacje polonijne z całego świata. W niektórych spotkaniach będą uczestniczyć prezydenta Bronisław Komorowskiego i kardynała Stanisława Dziwisza. Drugiego dnia spotkania odbędzie się msza muzyczna jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej Michała Lorenca - “Wielka Msza Beatyfikacyjna” .

Więcej informacji związanych z uroczystościami Beatyfikacji i nie tylko, polscy pielgrzymi będą mogli znaleźć w specjalnym wydaniu polonijnej gazety "Nasz Świat" zawierająca vademecum pielgrzyma. Będzie w nim szereg praktycznych wskazówek dla przyjezdnych, począwszy od szczegółowego programu uroczystości, poprzez informacje o połączeniach miejskiej komunikacji, wstępach, godzinach otwarcia i cenach biletów do muzeów oraz zabytków oraz niezbędne numery telefonów, przydatne w nagłych wypadkach.

Ponadto znajdą się też wspomnienia ludzi, którzy mieli okazje poznać Jana Pawła II oraz wywiad z Izabelą Kopeć, polską śpiewaczka, która nagrała na beatyfikację piosenkę "Un uomo venuto da molto lontano" (Człowiek, który przyszedł z daleka). Gazeta będzie dostępna w kioskach w pobliżu Watykanu i stacji kolejowych w cenie 1 euro. Ponadto będzie też rozdawana gratis w wybranych punktach informacyjnych.

Zobaczyć, jak żyją Rzymianie

Na turystów i pielgrzymów czekają też inne atrakcje. Każdy, kto chciałby zobaczyć lokalne życie może wybrać się na jeden z licznych jarmarków gastronomicznych, odbywających się w okolicach Wiecznego Miasta. W Mazzano Romano (odległego tylko 45 km od Rzymu) 1 maja odbędzie się jarmark gastronomiczny, podczas, którego będzie można skosztować typowych produktów lokalnych: ser “pecorino romano” i bób przygotowany według włoskich receptur. Podczas festynu wystąpią miejscowi muzycy i odbędzie się pokaz amatorskich filmów oraz pchli targ.

Podczas jarmarku w Riofreddo będzie można spróbować włoskiego makaron “pappardelle” z sosem z dziczyzny, wziąć udział w karaoke i potańczyć na ulicy z miejscowa ludnością w zorganizowanych tańcach grupowych.

Natomiast 2 maja w Rocca Priora (30 km od Rzymu) odbędzie się jarmark Narcyza, podczas, którego oprócz ulicznych tańców i wspólnego śpiewania będzie można obejrzeć paradę wozów ozdobionych narcyzami.

Kto jest kibicem 2 maja o godzinie 20.45 będzie mógł obejrzeć mecz ligi włoskiej Lazio - Juventus.

Zakupy, czy rozrywka

W niedzielę 1 maja wszystkie sklepy znajdujące się w centrum Rzymu będą otwarte jak w dzień powszedni, a może nawet i dłużej widząc różnorodność proponowanych imprez. Na obrzeżach miasta znajdują miasteczka ze outletami, gdzie można kupić odzież i akcesoria najbardziej znanych marek po okazyjnych cenach.

Absolutną nowością jest otwarcie dla osób prywatnych miasteczka filmowego Cinecitta, w którym były kręcone najsłynniejsze filmy włoskie i nie tylko. Będzie można przejść przez plan filmowy "Kleopatry" i obejrzeć cesarski Rzym albo pospacerować po gangsterskich ulicach Nowego Jorku i zobaczyć, gdzie kręcono "Gangi Nowego Jorku" w reżyserii Martina Scorsese. Cinecitta zostanie otwarte od 28 kwietnia.

Alternatywą na zatłoczony Rzym może być spędzenie dnia na jednej z pobliskich plaż lub też w wielkim parku wodnym "Zoomarine". Wodne ślizgawki i baseny, wesołe miasteczko, mini Jurassic Park, codzienne przedstawienia tańczących fok i skaczących delfinów. Przy odrobinie szczęścia za 150 euro będzie można też popływać razem z delfinami. Oczywiście, są też potężne akwaria z różnymi gatunkami ryb z całego świata.

Również rzymskie nocne życie jest bogate. Wiele lokali solidnie przygotowuje się do przyjęcia nowych klientów, zwłaszcza w centrum miasta. Lokali jest tu mnóstwo - jeden przy drugim, każdy z inną atrakcją - muzyka na żywo lub z płyt puszczana przez DJ, karaoke, czy kabaret. Kto będzie chciał wziąć udział w nocnym życiu miasta musi pamiętać, że w Rzymie, zwłaszcza w centrum jest zakaz spożywania alkoholu na ulicy. Za naruszenie nakazu grozi wysoki mandat.

Z Neapolu dla polonia.wp.pl
Anna Smolińska

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)