Trwa ładowanie...
d3mt0mz

Do Prokuratury Krajowej trafiły kolejne zażalenia na decyzje dotyczące ekshumacji

• Kolejne trzy zażalenia dot. ekshumacji wpłynęły do Prokuratury Krajowej
• Łącznie PK otrzymała już 20 pism w tej sprawie
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Do Prokuratury Krajowej trafiły kolejne zażalenia na decyzje dotyczące ekshumacji
(PAP, Fot: Leszek Szymański)
d3mt0mz

Do Prokuratury Krajowej wpłynęło łącznie 20 pism dotyczących ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej - poinformowała PAP rzeczniczka PK Ewa Bialik. Ostatnio złożono trzy kolejne zażalenia na decyzje prokuratury w tej sprawie.

Pisma - jak tłumaczy PAP Bialik - przyjmują różne formy. Są wśród nich zarówno zażalenia na ekshumację, jak i sprzeciwy dotyczące decyzji o niej oraz wnioski o jej uchylenie.

- Na wszystkie te pisma strony otrzymują sukcesywnie odpowiedzi w trybie przewidzianym w przepisach postępowania karnego. Otrzymują także na piśmie pouczenia o przysługujących im uprawnieniach procesowych - dodała Bialik.

d3mt0mz

Rzecznika poinformowała, że do prokuratury wpłynęły też wnioski o przeprowadzenie ekshumacji, w tym niezwłocznie, a także pisma i prośby o udzielenie bliższych informacji co do terminu i przebiegu czynności.

Według Prokuratury przepisy Kodeksu postępowania karnego nie przewidują możliwości złożenia zażalenia na decyzję o ekshumacjach.

Wniosek o zakazanie w trybie cywilnym ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej oddalił także Sąd Okręgowy w Warszawie. Złożyły go cztery osoby, w tym wdowa po pośle PO Arkadiuszu Rybickim - Małgorzata Rybicka. Jak mówiła po tej decyzji w TVN24, sąd ocenił równocześnie, iż w związku z decyzją dot. ekshumacji "naruszone zostały dobra osobiste" bliskich ofiar, występujących z wnioskiem.

Do tej pory przeprowadzono ekshumacje czterech osób: w ubiegłym tygodniu - pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, we wtorek - Stefana Melaka, w czwartek nad ranem - Tomasza Merty.

Oprac.: Violetta Baran

d3mt0mz

Podziel się opinią

Share
d3mt0mz
d3mt0mz
Więcej tematów