Do kwietnia większość wojsk USA opuści Irak
Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu przyjęła projekt ustawy
zakładający, że do kwietnia przyszłego roku większość wojsk USA
opuści Irak.
Przyjęty stosunkiem głosów 223 do 201, projekt ustawy zaleca rozpoczęcie wycofywania z Iraku amerykańskich oddziałów bojowych za cztery miesiące. Ewakuacja miałaby się zakończyć do 1 kwietnia 2008 roku.
Na miejscu miałaby jednak pozostać pewna liczba żołnierzy USA, którzy szkoliliby siły irackie, chronili dyplomatów amerykańskich i przeprowadzali operacje antyterrorystyczne.
Głosowanie w Izbie Reprezentantów miało miejsce kilka godzin po ogłoszeniu przez Biały Dom raportu na temat sytuacji w Iraku. Raport zawiera mieszaną ocenę postępów na drodze do bezpieczeństwa, stabilizacji i pojednania politycznego, czynionych przez rząd tego kraju. Z 18 punktów przyjętych jako miernik postępu, w ośmiu stwierdzono procesy pozytywne, ale w pozostałych uznano, że postęp jest niewystarczający.
Przy okazji ogłoszenia raportu prezydent USA George W. Bush ponownie odrzucił wezwania do zasadniczej zmiany strategii, sprowadzające się do apelu o wytyczenie przynajmniej terminów redukcji wojsk w Iraku. Bush powtarza, że ewakuacja wojsk może nastąpić tylko wtedy, gdy dowódcy sił walczących w Iraku uznają, że sytuacja na to pozwala.