Trwa ładowanie...
29-11-2014 02:30

Długi powrót do Itaki

Grecja znów głośno upomina się o Marmury Elgina, które od 200 lat znajdują się w Muzeum Brytyjskim. Na tej i innych podobnych sprawach może jednak skorzystać także... Polska - pisze "Rzeczpospolita".

Długi powrót do ItakiŹródło: AFP, fot: Nicolas Asfouri
dv9l44x
dv9l44x

Muzealne spory prowadzone przez państwa, których korzenie sięgają antyku, tylko pozornie nie mają nic wspólnego z restytucją polskich dzieł sztuki zrabowanych podczas II wojny światowej. Bowiem wzbierająca dziś fala repatriacyjnych roszczeń Grecji, Turcji czy Egiptu wywołuje olbrzymie zainteresowanie światowych mediów i zachodnich społeczeństw. A taki rozgłos może nam sprzyjać - wskazuje "Rzeczpospolita".

- Nasze roszczenia mają oczywiście z punktu widzenia międzynarodowego prawa zupełnie inny charakter niż żądania Greków, ale i tak medialna debata nt. Marmurów Elgina może służyć także naszym interesom - zauważa prof. Wojciech Kowalski, pełnomocnik MSZ ds. restytucji dzieł sztuki.

A jest o co walczyć. Według resortu kultury w czasie wojny zrabowano nam ok. 60 tys. obiektów sztuki, w tym prawie 13 tys. obrazów. Tymczasem od 1989 r. zwrócono nam ok. 60 obrazów, rzeźb i starodruków, ponad 500 zabytków archeologicznych oraz 40 rękopisów - wylicza "Rzeczpospolita".

dv9l44x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv9l44x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj