Dlaczego w aptekach nie ma tańszych leków?
Firmy farmaceutyczne blokują bądź opóźniają wprowadzenie na rynek tańszych odpowiedników wytwarzanych przez nie leków - twierdzi Komisja Europejska.
Firmy, które po wygaśnięciu patentu wytwarzają tańsze leki odtwórcze (generyczne) od dawna narzekały, że trudno je wprowadzić na europejski rynek. Opóźnione bywa również wprowadzanie leków nowych i oryginalnych, ale tańszych niż dotychczas stosowane
1300 patentów na jeden lek
Dodatkowe koszty wynikające z działań prawnych, czy patentów oblicza się na 3 miliardy euro w latach 2000-2007. W jednym przypadku wytwarzanie pojedynczego leku obwarowano za pomocą 1300 patentów.
Przedstawiciele firm podkreślają, że ich działania są zgodne z prawem i usprawiedliwione koniecznością ochrony własnych inwestycji w badania i rozwój. Wydawane na te cele środki sięgają 17% obrotów i są rekordowo wysokie.
Komisja Europejska zapowiedziała, że w uzasadnionych przypadkach podejmie odpowiednie działania, zgodne z ustawodawstwem antytrustowym i ukarze finansowo firmy, które nie przestrzegają prawa. W roku 2005 firmą Astra Zeneca musiała zapłacić 60 milionów euro za blokowanie rywali, wytwarzających tańszy odpowiednik leku o nazwie Losec, stosowanego w leczeniu zgagi i wrzodów żołądka.