Dlaczego przepłacamy kupując na aukcjach?
To nie pragnienie zwycięstwa ale obawa przed przegraną kieruje ludźmi, którzy przepłacają na aukcjach - twierdzą naukowcy. Do tej pory tendencję do oferowania zbyt wysokich sum podczas aukcji składano na karb emocjonalnej euforii, jaką niesie ze sobą wygrana. Jednak, gdy uczeni z New York University za pomocą skanera fMRI sprawdzili, co działo się w mózgach osób licytujących na eksperymentalnej aukcji, okazało się że jest wręcz odwrotnie.
26.09.2008 | aktual.: 26.09.2008 19:36
Najsilniejsze reakcje widać było w mózgu graczy nie podczas zwycięstwa, lecz w momencie przegranej. Te obserwacje potwierdziły się w kolejnym eksperymencie.
Uczestnicy podzieleni zostali na trzy grupy. Każda z nich brała udział w licytacji. Jednak w pierwszej licytujący mieli po prostu za zadanie wygrać aukcję. W drugiej za wygraną dostawali 15 (fikcyjnych!) dolarów. Natomiast w trzeciej, dostawali taką sumę już na początku gry, ale powiedziano im, że ją stracą w razie przegranej.
W dwóch ostatnich grupach zysk był więc taki sam - zwycięzca zyskiwał 15 dolarów. Jednak w uczestnikach aukcji te sytuacje budziły odmienne emocje. Gracze, którzy mieli już pieniądze w garści licytowali o wiele wyżej niż ci, którzy dopiero starali się je zdobyć.
Ludzie nienawidzą przegrywać, bardziej niż lubią zwyciężać - skomentował wyniki profesor Nigel Nicholson z London Business School.