Trwa ładowanie...

Dlaczego PiS tak broni ułaskawienia Mariusza Kamińskiego? Roman Giertych ma teorię

Obóz władzy ostro protestuje przeciw uchwale Sądu Najwyższego, która uznała za bezprawne ułaskawienie przez Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego i jego współpracowników. Dlaczego? Teorię ma Roman Giertych. - Skąd więc ten rwetes? Myślę, że stąd iż posłowie PiS skazani w I instancji cofnęli swoje apelacje po tym, jak Prezydent ich ułaskawił - pisze adwokat i były polityk.

Dlaczego PiS tak broni ułaskawienia Mariusza Kamińskiego? Roman Giertych ma teorięŹródło: WP.PL
d2gjbef
d2gjbef

Andrzej Duda nie miał możliwości ułaskawić Mariusza Kamińskiego i jego współpracowników, bo ich wyroki nie były prawomocne - orzekł Sąd Najwyższy. Błyskawicznie pojawiły się głosy polemiczne, płynące głównie z Pałacu Prezydenckiego i z Prawa i Sprawiedliwości. Dlaczego tak się dzieje? Swoją teorię przedstawił na blogu na Facebooku Roman Giertych, prawnik i były wicepremier w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

"Myślę, że stąd iż posłowie PiS skazani w I instancji cofnęli swoje apelacje po tym, jak Prezydent ich ułaskawił" - pisze Giertych. I tłumaczy, że jeśli teraz 3-osobowy skład Sądu Najwyższego uchyli decyzję o umorzeniu postępowania, którą po prezydenckim ułaskawieniu wydał sąd okręgowy, wyrok automatycznie stanie się prawomocny.

I co prawda wówczas Andrzej Duda znowu będzie mógł ułaskawić dawnych kolegów z partii, ale poniosą oni tego konsekwencje. W chwili uprawomocnienia wyroku Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik stracą mandaty posłów. - Brak ich wygaszenia będzie skutkował brakiem prawidłowej obsady składu Sejmu RP. Konsekwencje więc są gigantyczne. Z tych powodów uchwała SN została przyjęta z tak wielką złością przez obóz władzy - pisze Giertych.

d2gjbef
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gjbef
Więcej tematów