Dlaczego nasze dzieci i wnuki mają żyć z problemem ołowiu? Wywiad z dr. Markiem Trzcińskim
Dlaczego nasze dzieci i wnuki mają żyć z problemem ołowiu?
Już dziś rozwiążmy problem recyklingu!
(Fot. JKM)
Joanna Pawlak: Spółka BUDVAR Centrum prowadzi kampanię reklamową opartą na założeniu, że od dotychczas dostępnych na rynku lepsze są okna niezawierające w swej konstrukcji domieszek ołowiu. Czy głównym celem tej kampanii nie jest wprowadzenie dezorientacji u klientów?
Marek Trzciński: Jako jedni z pierwszych i nielicznych producentów stolarki pcw wprowadziliśmy na polski rynek okna produkowane z tworzyw niezawierających ołowiu. Ołów w oknach pcw to dzisiaj niebagatelny problem, z którym nie boimy się zmierzyć. Wręcz przeciwnie, jesteśmy prekursorem nowych technologii i produkujemy okna z profili stabilizowanych wapniem i cynkiem. Staramy się rozwijać świadomość ekologiczną naszych klientów, dlatego nasze reklamy szeroko informują o uwarunkowaniach wynikających ze stosowania stabilizatorów ołowiowych. To nie BUDVAR wprowadza dezorientację klienta. Co powiedzieć o firmach stojących biernie wobec problemu, lekceważących nowe technologie?
J.P.: Z czego wynika Państwa krytyczny stosunek do stolarki okiennej z ołowiem, skoro jeszcze niedawno produkowaliście okna które teraz negujecie?
M.T.: Świat dąży do uwolnienia środowiska naturalnego od szkodliwych związków!! Pierwszym etapem była eliminacja rakotwórczego azbestu z materiałów budowlanych, następnie usunięto ołów z paliw, a od niedawna zaczęto wycofywać tradycyjne żarówki. W USA i Kanadzie zakazano stosowania ołowiu w produkcji okien pcw już ponad 20 lat temu! Alternatywą dla stabilizatorów ołowiowych są stabilizatory wapniowo-cynkowe, wykorzystywane między innymi przy produkcji zabawek, urządzeń medycznych (w tym worków na krew), opakowań żywności oraz butelek na wodę pitną. Dlaczego mamy stać biernie i być gorsi od innych gałęzi przemysłu? BUDVAR Centrum SA nie jest obojętna na postęp technologiczny. Nowe technologie pozwalają nam na produkcję okien z użyciem stabilizatorów wapniowo-cynkowych, dzięki którym nasze wyroby osiągają nie tylko lepszy bilans ekologiczny ale także dłuższą trwałość jedwabistego połysku, zwiększoną odporność na wpływ warunków atmosferycznych i lepsze właściwości izolacyjne.
J.P.: Komisja Unii Europejskiej d.s. Ochrony Środowiska zaproponowała zredukowanie użycia ołowiu do końca 2010 roku. Skąd ten pośpiech??
M.T.: Zgadza się. Zgodnie z dyrektywą „Zielonej Księgi” producenci stolarki okiennej stoją w obliczu wymogu produkcji swoich wyrobów bez ołowiu od 2010 roku . Dlaczego mielibyśmy tak długo czekać? Spółka BUDVAR Centrum już teraz w trosce o środowisko naturalne (Fot. JKM) i przyszłe pokolenia wprowadziła nowoczesne ekologiczne technologie. Nowe, nie znaczy droższe – wprowadzając okna pcw bez ołowiu, jednocześnie budując świadomość społeczeństwa, prowadzimy promocyjną kampanię cenową. Jako jedyny producent okien pcw wystawiamy CERTYFIKAT na brak ołowiu w naszych oknach! To jest to co nas wyróżnia. Dlaczego nasze dzieci i wnuki mają żyć z problemem ołowiu w oknach? Już dziś rozwiążmy problem recyklingu...
Więcej informacji w serwisie www.budvar.pl