Trwa ładowanie...
10-11-2003 19:10

Dlaczego gęsi wydały św. Marcina?


Co ma wspólnego święty Marcin z gęsiami? Otóż okazuje się, że 11 listopada - dzień świętego Marcina w wielu krajach obchodzi się z obowiązkową pieczoną gęsią na stole.

Dlaczego gęsi wydały św. Marcina?Źródło: AFP
d9hzk6f
d9hzk6f

"Gęś św. Marcina" jest tradycyjną potrawą we Francji i w Niemczech: w Kolonii na przykład spożywa się 11 listopada pieczoną gęś nadziewaną jabłkami, rodzynkami i kasztanami.

W Szwecji św. Marcin jest patronem gastronomów z południa tego kraju. W Skanii już w przeddzień św. Marcina zbierają się wieczorem w restauracjach cale rodziny i grupy przyjaciół przy "świętomarcinowej" gęsi.

Marcin z Tours to jeden z najpopoularniejszych świętych Francji. Żył w latach 316 - 397. Gdy zmarł biskup Tours, Marcin został wybrany na nowego biskupa tego miasta. Legenda mówi, że nie chciał przyjąć tego urzędu i schował się do klasztornej szopy, w której chowano gęsi. Te jednak zaniepokojone podniosły wrzawę, zdradzając w ten sposób kryjówkę Marcina. Nowego biskupa triumfalnie wprowadzono do Tours, a pamiątka "świętomarcinowych gęsi" zachowała się po dzień dzisiejszy.

W tej tradycji jest także "wątek ekonomiczny", bowiem gęsi w listopadzie są najtłuściejsze. We Francji spożywanie potraw z gęsi połączone jest z degustacją rocznych win. Ten francuski zwyczaj gęsi i młodego wina w dniu św. Marcina rozpowszechnił się w późniejszym okresie w Niemczech, a od XVI w. - w Szwecji.

d9hzk6f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9hzk6f
Więcej tematów