Trwa ładowanie...

Dlaczego dziennikarze nie mogą wejść do Sejmu? Kancelaria wyjaśnia

To nie marszałek Sejmu, ale komendant Straży Marszałkowskiej zabrania dziennikarzom wstępu do Sejmu na podstawie jednorazowych przepustek - wynika z odpowiedzi Biura Prasowego Sejmu na zapytanie reportera RMF FM. Ograniczenia wprowadzone przez marszałka Marka Kuchcińskiego nie obowiązują od tygodnia.
Share
Dlaczego dziennikarze nie mogą wejść do Sejmu? Kancelaria wyjaśnia
Źródło: PAP, Fot: Tomasz Gzell
d268uw4

Kancelaria Sejmu wskazała paragraf 6 zarządzenia, które określa m.in. zasady wstępu dziennikarzy do gmachu parlamentu. Mowa w nim o tym, że to właśnie komendant SM, po powiadomieniu szefów kancelarii Sejmu i Senatu, może wprowadzać szczególne regulacje i nie musi tego wcale robić na piśmie.

Jednak paragraf 6 nie mówi nic o zakazie wstępu na podstawie jednorazowych kart, które strażnicy powinni wydawać na podstawie okazanej legitymacji dziennikarskiej. Zarządzenie pozwala jedynie komendantowi straży na respektowanie przy wejściu do Sejmu dokumentów innych niż przepustki i na wyznaczenie miejsc, gdzie nie można wchodzić.

Jak zauważa RMF FM, powyższy paragraf szef SM może stosować w wyjątkowych sytuacjach ze względu na bezpieczeństwo i organizację pracy parlamencie.

oprac. A. Jastrzębski

d268uw4

Podziel się opinią

Share
d268uw4
d268uw4
Więcej tematów