"Dla milionów obywateli Europy dyktatura nie zakończyła się w 1945 r."
Z okazji 60. rocznicy zakończenia II wojny
światowej na naszym kontynencie Komisja Europejska uczciła pamięć
niewinnych ofiar tej wojny oraz przypomniała, że dla wielu
milionów mieszkańców Europy prawdziwą wolność przyniósł dopiero
upadek muru berlińskiego.
"Składamy hołd pamięci wielu niewinnych ofiar minionych konfliktów i tych, którzy zapłacili najwyższą cenę broniąc wolności i demokracji. Jednocześnie pamiętamy o milionach obywateli, dla których koniec II wojny światowej nie oznaczał końca dyktatury i którzy doświadczyli prawdziwej wolności dopiero po upadku muru berlińskiego" - czytamy w deklaracji Komisji Europejskiej, opublikowanej w piątek w Brukseli.
Komisja podkreśliła wyjątkowość 60. rocznicy zakończenia wojny, która zbiegła się z pierwszą rocznicą historycznego rozszerzenia Unii Europejskiej. "Zespoliło ono na nowo rodzinę europejską i zaleczyło rany sprzed ponad połowy wieku, wzmocniło naszą, tak trudno uzyskaną, demokrację i poszanowanie fundamentalnych praw, o które walczyło tak wielu".
W deklaracji przypomniano też, iż 9 maja to obchodzony w całej Unii dzień UE. To tego dnia w 1950 roku francuski minister Robert Schuman ogłosił swoją słynną deklarację, w której apelował o integrację europejską. "W ciągu 50 lat przeszliśmy od wspólnego rynku do Unii 450 milionów osób z 25 niepodległych krajów, które wspólnie, w ramach pokojowej współpracy europejskiej, znajdują rozwiązania wspólnych problemów".
Komisja podkreśliła, że integracja europejska zmieniła twarz Europy: wprowadziła trwały pokój w miejsce wojny, a konflikty i nienawiść zastąpiło zrozumienie i tolerancja. "Jest ona naszym wiecznym hołdem dla tych, którzy podczas II wojny światowej zwalczali zło i którzy powiedzieli nie totalitaryzmowi, wąskiemu nacjonalizmowi, rasizmowi i uprzedzeniem".
Inga Czerny