Trwa ładowanie...
d2q13sa

Diecezja zadłużona na 800 mln euro, biskup złożył dymisję

Papież Benedykt XVI przyjął dymisję biskupa diecezji Maribor (północna Słowenia) Franca Krambergera, zadłużonej - według prasy - na 800 milionów euro.

d2q13sa

Ordynariusza zwolniono na podstawie paragrafu prawa kanonicznego, stosowanego w przypadkach innych niż wiek emerytalny. Jego następcą został dotychczasowy biskup pomocniczy Marjan Turnszek.

O pogrążonej w kryzysie finansowym słoweńskiej diecezji poinformował pod koniec stycznia włoski tygodnik "L'Espresso", który ujawnił, że powodem jej faktycznego bankructwa były niebezpieczne inwestycje i afery finansowe, za co odpowiedzialność ma ponosić biskup Kramberger oskarżany jednocześnie - jak podkreślano - o brak kompetencji.

Zanotowany w diecezji rekordowy dług w wysokości 800 mln euro odpowiada - jak przypomniano - 2% PKB Słowenii i jest trzy razy wyższy od wpływów do budżetu Watykanu.

Skandal w Mariborze został ujawniony przez przypadek w 2007 roku, gdy okazało się, że tamtejsza stacja telewizyjna, kontrolowana przez Kościół, nadaje programy pornograficzne.

Watykan zażądał wyjaśnień, a te zaś naprowadziły - nie bez oporu ze strony miejscowych hierarchów - na trop gigantycznych nadużyć finansowych. Ostatecznie Stolica Apostolska wysłała do Mariboru inspekcję, by przyjrzeć się diecezjalnym finansom.

Czwartkowa dymisja to rezultat raportu, sporządzonego przez wizytatorów pod koniec zeszłego roku.

d2q13sa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q13sa
Więcej tematów