WP

Diecezja pelplińska informuje o nadużyciach księży. 12 postępowań przez 26 lat

Jak informuje rzecznik diecezji ksiądz Ireneusz Smagliński, w połowie przypadków nie potwierdziły się doniesienia. Jednocześnie Diecezja Pelplińska zaapelowała do osób, które zostały skrzywdzone przed duchownych, o zgłaszanie tego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Diecezja zorganizowała szkolenia dla księży ws. odpowiedniego zachowania
Diecezja zorganizowała szkolenia dla księży ws. odpowiedniego zachowania (Pixabay.com, Fot: kropekk_pl)
WP

Jak podaje rzecznik prasowy biskupa Ryszarda Kasyny, "w diecezji pelplińskiej od 1992 r. prowadzono 12 postępowań dotyczących oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą poniżej 18 roku życia".

Ksiądz Smagliński zaznacza, że w czterech przypadkach doniesienia nie zostały potwierdzone, a w dwóch innych doszło do oczyszczenia przez organy ścigania.

Trzech kolejnych duchownych wysyłało "nieprzyzwoite SMS-y oraz prowadziło rozmowy z podtekstem erotycznym w mediach społecznościowych". Jeden z księży zachowywał się tak względem osoby w wieku 16 lat, a dwóch pozostałych wobec osób mających 17 lat. Co się stało z księżmi? Dwóch z nich zostało skierowanych na terapię, a trzeci porzucił stan kapłański.

WP

Jak podaje rzecznik, w innej sprawie diecezja nie zdążyła poinformować organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez duchownego. Powodem była jego śmierć. Jednak wewnętrzne dochodzenie uprawdopodobniło oskarżenie wobec niego.

W jeszcze innym przypadku ksiądz został wydalony ze stanu duchownego oraz odbył karę więzienia.

Jak informuje rzecznik diecezji, obecnie jedna sprawa znajduje się w Kongregacji Nauki Wiary. W tym przypadku przestępstwo się przedawniło.

Zobacz także: "Sala zamilkła zszokowana". Tomasz Sekielski o szkoleniu dla księży

WP

Apel do osób skrzywdzonych w dzieciństwie

"Biorąc pod uwagę działania biskupa pelplińskiego i podległych mu instytucji, z całą stanowczością należy stwierdzić, że w diecezji pelplińskiej nie ma tolerancji dla osób, które krzywdzą dzieci, a zwłaszcza dokonują wobec nich przestępstw na tle seksualnym" – poinformował w komunikacie ksiądz Ireneusz Smagliński.

Rzecznik podkreśla, że wobec każdego zgłoszenia o wykorzystywaniu seksualnym są prowadzone postępowanie zgodnie z wytycznymi przyjętymi przez Konferencję Episkopatu Polski.

WP

Diecezja zaapelowała do wszystkich osób, które zostały "skrzywdzone w dzieciństwie lub młodości przez duchownego" zgłosiły siły to. I zaznacza, że jest gotowa do udzielenia pomocy psychologicznej osobom skrzywdzonym i ich rodzinom.

Do tego, duża część księży została już przeszkolona ws. odpowiedniego zachowania wobec małoletnich. Pozostali zostaną przeszkoleni za kilkanaście dni.

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP