Diecezja pelplińska informuje o nadużyciach księży. 12 postępowań przez 26 lat

Jak informuje rzecznik diecezji ksiądz Ireneusz Smagliński, w połowie przypadków nie potwierdziły się doniesienia. Jednocześnie Diecezja Pelplińska zaapelowała do osób, które zostały skrzywdzone przed duchownych, o zgłaszanie tego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Diecezja zorganizowała szkolenia dla księży ws. odpowiedniego zachowania
Diecezja zorganizowała szkolenia dla księży ws. odpowiedniego zachowania (Pixabay.com, Fot: kropekk_pl)
WP

Jak podaje rzecznik prasowy biskupa Ryszarda Kasyny, "w diecezji pelplińskiej od 1992 r. prowadzono 12 postępowań dotyczących oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą poniżej 18 roku życia".

Ksiądz Smagliński zaznacza, że w czterech przypadkach doniesienia nie zostały potwierdzone, a w dwóch innych doszło do oczyszczenia przez organy ścigania.

Trzech kolejnych duchownych wysyłało "nieprzyzwoite SMS-y oraz prowadziło rozmowy z podtekstem erotycznym w mediach społecznościowych". Jeden z księży zachowywał się tak względem osoby w wieku 16 lat, a dwóch pozostałych wobec osób mających 17 lat. Co się stało z księżmi? Dwóch z nich zostało skierowanych na terapię, a trzeci porzucił stan kapłański.

WP

Jak podaje rzecznik, w innej sprawie diecezja nie zdążyła poinformować organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez duchownego. Powodem była jego śmierć. Jednak wewnętrzne dochodzenie uprawdopodobniło oskarżenie wobec niego.

W jeszcze innym przypadku ksiądz został wydalony ze stanu duchownego oraz odbył karę więzienia.

Jak informuje rzecznik diecezji, obecnie jedna sprawa znajduje się w Kongregacji Nauki Wiary. W tym przypadku przestępstwo się przedawniło.

Zobacz także: "Sala zamilkła zszokowana". Tomasz Sekielski o szkoleniu dla księży

WP

Apel do osób skrzywdzonych w dzieciństwie

"Biorąc pod uwagę działania biskupa pelplińskiego i podległych mu instytucji, z całą stanowczością należy stwierdzić, że w diecezji pelplińskiej nie ma tolerancji dla osób, które krzywdzą dzieci, a zwłaszcza dokonują wobec nich przestępstw na tle seksualnym" – poinformował w komunikacie ksiądz Ireneusz Smagliński.

WP

Rzecznik podkreśla, że wobec każdego zgłoszenia o wykorzystywaniu seksualnym są prowadzone postępowanie zgodnie z wytycznymi przyjętymi przez Konferencję Episkopatu Polski.

Diecezja zaapelowała do wszystkich osób, które zostały "skrzywdzone w dzieciństwie lub młodości przez duchownego" zgłosiły siły to. I zaznacza, że jest gotowa do udzielenia pomocy psychologicznej osobom skrzywdzonym i ich rodzinom.

WP

Do tego, duża część księży została już przeszkolona ws. odpowiedniego zachowania wobec małoletnich. Pozostali zostaną przeszkoleni za kilkanaście dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP