Trwa ładowanie...
d7x65v4

"Die Welt" o wyborach w Holandii: zwycięstwo radykalnego liberała

-Holendrzy powstrzymali zwycięski marsz partii prawicowych. To tryumf premiera Marka Rutte, który w walce przeciwko Wildersowi zademonstrował siłę zdolnej do obrony demokracji - pisze komentator "Die Welt" Rainer Haubrich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Die Welt" o wyborach w Holandii: zwycięstwo radykalnego liberała
(PAP/EPA, Fot: NIELS WENSTEDT)
d7x65v4

Komentator stwierdza, że mieszkańcy Holandii zastopowali jako pierwszy naród od czasu Brexitu i Trumpa marsz prawicowego populizmu w zachodnim świecie, który wydawał się być nie do powstrzymania.

- Tamy przeciwko Wildersowi wytrzymały napór - podkreśla Haubrich. Jak zaznaczył, 87 proc. wyborców nie głosowało na Wildersa. Tak jak w poprzednich wyborach wyborcy niezdecydowani oddali w końcu głos na partię środka.

Zdaniem komentatora zwycięstwo prawicowych liberałów jest osobistą zasługą urzędującego od siedmiu lat premiera. - Długo niedoceniany jako zbyt gładki i grzeczny 50-letni kawaler odniósł sukces dzięki swojej taktyce polegającej na nieunikaniu tematów podnoszonych przez Wildersa i na zajęciu twardego stanowiska w kwestiach dotyczących integracji i uchodźców - czytamy w "Die Welt".

d7x65v4

Zdaniem komentatora ostry spór z Turcją okazał się być dla Ruttego "prezentem od nieba". Dzięki "twardej a równocześnie godnej męża stanu postawie" zdobył głosy wielu zatroskanych obywateli, dla których Wilders był zbyt radykalny.

Wynik wyborów w Holandii daje nadzieję liberalnej Europie środka - pisze komentator. Holendrzy wysłali "mocny sygnał" i udowodnili, że są nie stroniącą od sporów, lecz bezbłędnie funkcjonującą demokracją" - ocenia komentator "Die Welt".

d7x65v4

Podziel się opinią

Share

d7x65v4

d7x65v4
Więcej tematów