Trwa ładowanie...
d5ae4e2

"Die Welt" o Antonim Macierewiczu: facet zna swoją cenę

Konflikt między prezydentem Andrzejem Dudą a szefem MON zajmuje nie tylko polską opinię publiczną. Tarcia w obozie Prawa i Sprawiedliwości opisuje niemieckim czytelnikom "Die Welt". " Gdyby partia chciała się go pozbyć, Macierewicz natychmiast pojawi się z nową małą partią i z łatwością pokona pięcioprocentowy próg wyborczy" - pisze warszawski korespondent dziennika.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas obchodów Święta Wojska Polskiego w Warszawie.
Prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas obchodów Święta Wojska Polskiego w Warszawie. (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
d5ae4e2

"Na defiladzie w święto Sił Zbrojnych RP tylko pozornie zgodnie stali ramię w ramię: prezydent Polski Andrzej Duda i minister obrony Antoni Macierewicz" - pisze w artykule pt. "Na wojennej stopie z własnym prezydentem" Gerhard Gnauck, przypominając, że obchodzone w Polsce 15 sierpnia święto wojska upamiętnia zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku.

Zobacz też: Duda i Macierewicz: czy jest między nimi konflikt? Sonda WP

Prezydent mówi "nie"

"Nastroje w Warszawie nie były jednak tak dobre jak słoneczna pogoda. Najpóźniej tego dnia stało się wyraźne, że w narodowo-konserwatywnym obozie stojącym od dwóch lat na czele Polski rysuje się nowy konflikt" - zauważa Gnauck. Jak wyjaśnia, chodzi o prezydenta i szefa MON. Zgodnie z tradycją, w wojskowe święto 14 oficerów miało awansować do stopni generalskich względnie otrzymać na mundurze kolejną gwiazdkę, co byłoby zadaniem prezydenta. "Prezydent powiedział jednak NIE. Żadnych nowych generałów", tłumacząc tę decyzję "brakiem warunków do merytorycznej oceny kandydatur spowodowanym niektórymi sporami co do trwającej reformy polskiej armii " – wyjaśnia "Die Welt".

d5ae4e2

"Prezydent i naczelny dowódca sił zbrojnych nieustannie się blokują" - pisze dalej gazeta. W wygłoszonym w Warszawie przemówieniu Duda robił wyraźne aluzje w stronę szefa MON mówiąc, że "polska armia to armia Rzeczpospolitej Polskiej, a nie niczyja prywatna". Jak podkreślił prezydent, nie można różnicować armii, mimo różnych koncepcji obrony "najważniejszą sprawą jest dobro wspólne" a jedność polityków i społeczeństwa jest warunkiem zreformowania wojska. Duda zaznaczył też że, Polska dąży do osiągnięcia poziomu wydatków na obronność 2,5-proc. PKB, zatem więcej niż kryteria NATO (2 proc. PKB) - odnotowuje "Die Welt".

"Z najnowszym 'wetem' zgłoszonym przez Dudę (ws. nominacji generałów - przyp. DW) spór między prezydentem a rządem wkracza w nową fazę" - pisze Gnauck i przypomina, że kilka tygodni temu Duda podpisał tylko jedną kontrowersyjną ustawę w sprawie reformy sądownictwa. Dwie zawetował. "Mimo to Unia Europejska uruchomiła procedurę sankcyjną przeciwko Polsce" - zauważa reporter dziennika z Berlina.

Symbol partyjnego nepotyzmu

"Die Welt" stwierdza, że także szef gabinetu Dudy Krzysztof Szczerski przyznaje, iż znane są trudne stosunki między ministrem obrony narodowej i prezydentem. "Ale otwarcie rozgrywane konflikty, do tego między członkami tego samego obozu politycznego, zdarzały się rzadko" - konstatuje niemiecki dziennik.

d5ae4e2

Ostatnią szpilą wbitą przez szefa MON było odcięcie wysoko cenionemu gen. Jarosławowi Kraszewskiemu dostępu do tajnych dokumentów. Jednocześnie służba kontrwywiadu wojskowego wszczęła przeciwko niemu "postępowanie sprawdzające". Gnauck pisze, że na pytania prezydenta w tej sprawie MON miesiącami milczał. Jak tłumaczy, już wcześniej szereg decyzji "pewnego siebie, zawsze wyszukanie uprzejmego wobec dyplomatów ministra" wywołało krytykę, choćby wysłanie na emeryturę szeregu generałów, "rzekomo przeszkadzającego bagażu przeszłości".

Równie kontrowersyjna jest "zadziwiająca kariera zaufanego ministra 26-letniego Bartłomieja Misiewicza, który stał się świetlanym symbolem partyjnego nepotyzmu" - stwierdza warszawski korespondent "Die Welt".

Wszystko to dzieje się tuż przed finalizacją miliardowego kontraktu na dostawę śmigłowców Airbusa dla polskiej armii. "Żołnierze obserwują tę sytuację, która źle wpływa na ich morale" - cytuje berliński dziennik "mimowolnego" od 2016 r. generała w stanie spoczynku, byłego dowódcę polskich sił zbrojnych Mirosława Różańskiego.

d5ae4e2

"Facet zna swoją cenę"

Ale, jak zauważa Gnauck, 69-letniego Macierewicza tak łatwo się nie powstrzyma. Zastępca szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego, tak jak on od lat 70. XX wieku aktywny w narodowo-chrześcijańskim skrzydle ruchu obywatelskiego, od 1989 r. jest nieprzerwanie obecny w polityce i uchodzi za "może najważniejszego sokoła w otoczeniu Kaczyńskiego". A do tego jest ważnym orędownikiem teorii zamachu na prezydencki samolot pod Smoleńskiem w 2010 r., tym samym stając się "praktycznie niezastąpiony".

"Mimo to spekuluje się, że gdyby partia chciała się go pozbyć, Macierewicz natychmiast pojawi się z nową małą partią i z łatwością pokona pięcioprocentowy próg wyborczy. Innymi słowy: ten facet zna swoją cenę" - konstatuje Gnauck.

"Chyba, że przejedzie mnie jakiś tajemniczy samochód"

Jest jednak haczyk, który może przynieść szefowi MON niemało problemów – stwierdza Gerhard Gnauck, mianowicie książka warszawskiego dziennikarza Tomasza Piątka "Macierewicz i jego tajemnice". Natychmiast po ukazaniu się jej w nowo założonym wydawnictwie sprzedano ponad 100 tys. egzemplarzy. Jak pisze berliński dziennik, minister długo się nie wahał i najwyraźniej wszczął kroki karne. - Do tej pory jednak prokuratura nie uznała za konieczne zaproszenia mnie i zajęcia się moją sprawą - powiedział Piątek "Die Welt".

d5ae4e2

W jego książce chodzi o liczne związki ścisłych współpracowników ministra z grupami zbliżonymi do środowisk przestępczych, wyjaśnia niemiecka gazeta. Między innymi mowa o Bartoszu Kownackim, sekretarzu stanu w MON, który na zaproszenie "jednej z takich grup" był w 2012 w Rosji jako "obserwator wyborów". "Nie jest to jedyny epizod dotyczący kontaktów ministra z przedstawicielami rosyjskich interesów i byłych agentów polskiej bezpieki" - konstatuje "Die Welt".

"Gdyby miało się to okazać prawdą, nie byłoby to zaskoczeniem dla krytyków rządu. Od dawna już wytykają oni polskiemu rządowi, że jego krytyczna wobec UE postawa służy przede wszystkim Moskwie" - czytamy dalej.

Gazeta zaznacza, że minister Macierewicz i sekretarz stanu Kownacki odcinają się w oświadczeniu od jakichkolwiek związków z tajnymi służbami i współpracy z Rosją. Tomaszowi Piątkowi grożono śmiercią po opublikowaniu jego książki. Mimo to nie ma zamiaru siedzieć cicho. - Nie poddam się. Chyba, że przejedzie mnie jakiś tajemniczy samochód - cytuje warszawskiego dziennikarza "Die Welt".

Opr. Elżbieta Stasik

Niniejszy artykuł prezentuje opinie wyrażone na łamach niemieckiej prasy i niekoniecznie odzwierciedla stanowisko redaktora Sekcji Polskiej Deutsche Welle.

Zobacz też:
"Die Welt" o Polsce: Kraj wolności
Rosyjskie powiązania otoczenia Macierewicza
"FAZ" o Dudzie: marionetka usamodzielnia się
Deutschlandfunk: polski minister obrony wprowadza chaos

d5ae4e2

Podziel się opinią

Share
d5ae4e2
d5ae4e2