Trwa ładowanie...

"Die Welt": Niemal 150 tys. Polaków wyemigrowało w 2015 r. do Niemiec

• Niemal 150 tys. Polaków wyemigrowało w 2015 roku do Niemiec
• Informację podał "Die Welt" powołując się na dane Federalnego Urzędu Migracji i Uchodźców (BAMF)
• Ze wszystkich krajów UE do Niemiec przyjechało 685 tys. osób - dwukrotnie więcej niż do Wielkiej Brytanii

Share
"Die Welt": Niemal 150 tys. Polaków wyemigrowało w 2015 r. do Niemiec
Źródło: WP, Fot: Andrzej Hulimka
d4mm56l

Najliczniejszą grupę imigrantów w Niemczech stanowili w zeszłym roku Rumuni - 175 tys. Za Polakami, którzy (148 tys.) zajmują w tej statystyce drugie miejsce, uplasowali się Bułgarzy (72 tys.), Chorwaci (50 tys.) i Węgrzy - 48 tys.

W 2015 roku z zamiarem osiedlenia się przyjechało do Niemiec łącznie 685 tys. obcokrajowców z obszaru Unii. Równocześnie 303 tys. obywateli Unii wyjechało z Niemiec. Saldo migracji z UE wyniosło 382 tys., co oznacza, że Niemcy były najpopularniejszym celem imigrantów.

d4mm56l

W Wielkiej Brytanii liczba nowo przybyłych była w zeszłym roku o 184 tys. wyższa od liczby osób, które wyjechały z kraju.

Prawie cztery piąte wszystkich imigrantów w Niemczech z krajów UE pochodzi z Europy Środkowej i Wschodniej.

W Niemczech mieszka obecnie 4,1 mln obywateli innych krajów UE. W Wielkiej Brytanii jest ich 3,1 mln, a we Francji 2,2 mln. Imigranci pochodzą przede wszystkim z Polski, Rumunii i Bułgarii.

"Die Welt" zwraca uwagę, że imigranci z paszportem UE są najczęściej młodzi i ponad przeciętnie wykształceni, a tym samym lepiej przygotowani do konkurowania na rynku pracy od imigrantów spoza Unii. Z krajów środkowo- i wschodnioeuropejskich wyjeżdżają przede wszystkim osoby dobrze wykształcone i pracowite, co stwarza poważne problemy w ich krajach pochodzenia, przede wszystkim w Rumunii i Bułgarii.

Z ankiety przeprowadzonej przez Fundację Eberta wynika, że 40 proc. młodych Rumunów i 43 proc. Bułgarów chce na stałe wyjechać z kraju.

d4mm56l

Podziel się opinią

Share
d4mm56l
d4mm56l
Więcej tematów