Trwa ładowanie...
d22otus
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Die Welt" kwestionuje celowość sankcji przeciw Rosji

Komentator niemieckiego dziennika "Die Welt" zaapelował, by zastanowić się nad sensem utrzymywania sankcji wobec Rosji, które są - jego zdaniem - bronią obosieczną i nie pomagają w rozwiązaniu kryzysu na Ukrainie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władimir Putin
Władimir Putin (PAP/EPA, Fot: ALEXEY DRUZHININ/RIA NOVOSTI/KREMLIN POOL)
d22otus

Autor komentarza, znany historyk Michael Stuermer, ostrzega, że zagrożenie wybuchem wojny między Rosją a Ukrainą stale rośnie. Jak podkreśla, uczestnicy konfliktu powinni przypomnieć sobie nauki płynące z zimnej wojny.

Jego zdaniem "obliczalność" jest w dyplomacji zawsze cenną wartością, lecz w czasach kryzysów i wojen - jak obecnie - nabiera szczególnego znaczenia. "Wszystkim stronom (konfliktu na Ukrainie) brakuje obliczalności i zaufania, a także gotowości do demilitaryzacji granicy i do zgody na to, by przeciwnik zachował twarz" - czytamy w komentarzu. Z tego powodu groźba dalszego zaostrzenia konfliktu, a nawet "rozległego konfliktu wojennego" staje się coraz bardziej realna.

Prezydent Rosji Władimir Putin nie może "wmaszerować" na Ukrainę, nie narażając się na maksymalne ryzyko; nie może jednak także wycofać się bez "uzyskania czegoś w zamian" - pisze Stuermer, autor książek o powojennej historii Niemiec, w tym o relacjach niemiecko-rosyjskich.

d22otus

"Unia Europejska dostrzega, że sankcje niemające celu ani (wyznaczonego) końca są bronią obosieczną i nie nadają się do mądrego rozwiązania kryzysu" - pisze komentator, dodając, że USA z dystansu "prowadzą swoją geopolityczną grę". Rozsądna kalkulacja interesów powinna przekonać uczestników sporu do "poskromienia" konfliktu, który do tej pory przynosił jedynie straty.

Stuermer wskazuje doświadczenia z czasów zimnej wojny jako przykład rozwiązywania konfliktów. "Nierozwiązywalne konflikty można zamrozić, rozwiązywalne rozwiązać" - zauważył komentator. Jak pisze, konferencja (bezpieczeństwa i współpracy w Europie) w Helsinkach w 1975 roku jest "symbolem mądrości kompromisu". Kroki budujące zaufanie i bezpieczeństwo przywracają obliczalność. "Jeśli chodzi o sankcje - po obu stronach - to nadszedł czas, by zrobić przerwę na refleksję" - pisze Michael Stuermer w "Die Welt".

d22otus

Podziel się opinią

Share

d22otus

d22otus
Więcej tematów