ŚwiatDiamentowe gody brytyjskiej pary królewskiej

Diamentowe gody brytyjskiej pary królewskiej

Brytyjska królowa Elżbieta II obchodzi 60-lecie małżeństwa z księciem Edynburga, Filipem. Z tej okazji oboje wzięli udział w nabożeństwie w Opactwie Westminsterskim. Na uroczystości obecna była rodzina i ok. dwa tysiące gości.

Diamentowe gody brytyjskiej pary królewskiej
Źródło zdjęć: © AFP

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/diamentowe-gody-6038683458704513g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/diamentowe-gody-6038683458704513g )
Diamentowe gody

Królewska para, powitana u wejścia do świątyni przez jej dziekana kanonika Johna Halla, przeszła główną nawą do pierwszego rzędu przy dźwiękach fanfar, zajmując miejsce w otoczeniu najbliższej rodziny: czworga dzieci i siedmiorga wnucząt. Związki małżeńskie dzieci Elżbiety II i Filipa nie okazały się równie trwałe - małżeństwa książąt Karola, Andrzeja i księżniczki Anny zakończyły się rozwodem.

Głowa kościoła anglikańskiego - którego Elżbieta II jest tytularnym zwierzchnikiem - abp Canterbury Rowan Williams powiedział w homilii, iż "uroczystość upamiętnia nie tylko zawarcie związku małżeńskiego, ale także więź monarchy z narodem".

Małżeństwo Elżbiety II i Filipa nazwał "wiernym i twórczym partnerstwem", któremu od samego początku towarzyszył bezprecedensowy rozgłos.

Chór opactwa odtworzył niektóre kompozycje wykonane przed 60 laty (m.in. ulubiony hymn Elżbiety II "Pan mym pasterzem"), a także nowe, przygotowane na okazję diamentowych godów. Znana aktorka Judy Dench odczytała specjalnie napisany wiersz poety Andrew Motiona. Uroczystość zakończyło odśpiewanie narodowego hymnu "God Save the Queen".

Wśród zaproszonych gości byli m.in. premier Gordon Brown, niektórzy ministrowie jego rządu, dawni premierzy: Margaret Thatcher i John Major, przedstawiciele generalicji, osoby wyróżnione zaproszeniem za wierną służbę dla dworu, pary, które brały ślub w tym samym dniu, co Elżbieta II, oraz dzieci chrzestne królowej.

Symbolem wielokulturowości brytyjskiego społeczeństwa było zaproszenie przedstawicieli innych wyznań, m.in. muzułmanów, buddystów, sikhów, zaratusztrian i innych - choć nie katolików. Tych ostatnich brytyjski następca tronu nadal nie może poślubić bez utraty praw do tronu.

Elżbieta II jako pierwsza władczyni w historii brytyjskiej monarchii obchodzi diamentowe gody. Księżniczka Elżbieta i książę Filip Mountbatten z greckiej rodziny panującej pobrali się w Opactwie Westminsterskim 20 listopada 1947 roku. Ich ślub był - w opinii współczesnych - rzadkim momentem powszechnej radości w trudnych powojennych latach racjonowania i rozkładu imperium.

Młoda para otrzymała wówczas tysiące kartek żywnościowych i odzieżowych w prezencie od poddanych, ale trzeba je było odesłać nadawcom, gdyż dzielenie się kartkami było nielegalne.

Królowa i książę Filip zaprosili na swoje 60-lecie wszystkich członków brytyjskiej rodziny królewskiej oraz niemieckich krewnych księcia, których w 1947 roku nie wypadało zaprosić do Wielkiej Brytanii. Honorowymi gośćmi były też inne pary małżeńskie, które pobrały się tego samego dnia.

We wtorek para królewska wyruszy z wizytą na Maltę, gdzie po ślubie mieszkali przez cztery, gdyż książę Filip służył tam w brytyjskiej marynarce wojennej.

królowawielka brytaniarocznica

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)