Trwa ładowanie...
rakiety
08-12-2003 13:20

Destabilizujące rakiety

"Oprócz tzw. 'wielkiej piątki' - USA, Rosji,
Chin, Wielkiej Brytanii i Francji - pojawiła się grupa co
najmniej 6 państw, które produkują rakiety batalistyczne, będące w
stanie przenieść wielką ilość broni masowego rażenia" - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Adam Daniel Rotfeld. Według Rotfelda są to Indie, Pakistan, Korea Północna, Arabia
Saudyjska i Izrael.

Destabilizujące rakietyŹródło: PAP
d4h7kn7
d4h7kn7

W poniedziałek w Warszawie rozpoczęła się międzynarodowa konferencja przeglądowa w sprawie rakiet, zorganizowana przez MSZ i Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI).

Dwudniowa konferencja jest podsumowaniem przewodnictwa Polski w Reżimie Kontroli Technologii Rakietowych (MTCR) w latach 2002-2003.

"Rakiety są dzisiaj elementem najbardziej destabilizującym bezpieczeństwo, ponieważ posiada je coraz większa grupa państw" - powiedział Rotfeld. Dlatego sporządzenie ich "inwentaryzacji" pozwala lepiej je "kontrolować i redukować". Można też skuteczniej zapobiegać transferowi rakiet i technologii do ich wytwarzania - powiedział wiceminister.

Jak poinformował ambasador przy MTCR Mariusz Handzlik, w trakcie polskiego przewodnictwa MTCR udało się nawiązać bardzo dobre kontakty z Chinami, które "być może przystąpią w najbliższym czasie" do tej organizacji, oraz z Izraelem, Kazachstanem i Białorusią.

d4h7kn7

Ambasador przebywał też w Korei Płn., gdzie rozmawiał z przedstawicielami rządu na temat ograniczenia produkcji i testów rakiet.

Ian Anthony ze Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) przyznał, że nieznana jest liczba rakiet, jakimi dysponuje Korea Północna. Przypomniał, że swoje dane SIPRI gromadzi opierając się na jawnych informacjach, publikowanych przez rządy lub agendy rządowe. Korea Płn. takich informacji nie przekazuje.

Od 1991 roku prze dwie kadencje SIPRI kierował Rotfeld.

W konferencji uczestniczy blisko 100 ekspertów, przedstawicieli pozarządowych ośrodków badawczych oraz państw zaangażowanych w problematykę nieproliferacji rakiet i technologii rakietowych.(iza)

d4h7kn7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h7kn7
Więcej tematów