Derecho może spowodować wielkie zniszczenia!
Derecho to jedno z najbardziej nieprawdopodobnych zjawisk jakie prezentuje nam natura. Jest to skupisko burz wiatrowych, które mogą mieć ogromny zasięg, a na niebie dają się zaobserwować jako charakterystyczne kształty zwane linią szkwałową. Słowo "derecho" pochodzi z hiszpańskiego i oznacza "w prawo".
Czemu o tym piszemy? Otóż w Polsce to zjawisko pojawia się po częstokroć latem, najczęściej w czerwcu, ale muszą ku temu zaistnieć odpowiednie okoliczności. Derecho obserwujemy podczas pogody silnie burzowej, a nie zawsze w czerwcu taka jest. Tymczasem prognozy pogody na najbliższe dni wskazują na to, że z wyładowaniami atmosferycznymi będziemy mieli do czynienia dość często.
Wystąpienie derecho nad polskim niebem będzie zatem wyjątkowo prawdopodobne. Jest to jednak zjawisko tyleż efektowne, co groźne i może spowodować poważne zniszczenia naturalne i infrastrukturalne. By można było mówić o derecho, według kryteriów NOAA (amerykańska agencja meteorologiczna), muszą zostać spełnione dwa kryteria.
Pas zniszczeń musi wynieść co najmniej 463 kilometry (250 mil morskich), a w co najmniej trzech miejscach oddalonych od siebie o co najmniej 74 kilometry. Na owym pasie muszą pojawić się wiatry o prędkości przekraczającej 33 m/s (ok. 121 km/h). Jak widać jest to zjawisko mocno przerażające, a jego nadejście nikomu nie jest potrzebne.
Derecho w Polsce obserwowaliśmy dwukrotnie w ostatnich latach. W 2007 roku pojawiło się niespodziewanie w styczniu i towarzyszyło orkanowi Kyrill. Burzy wtórowały niezwykle silne wiatry i tornada. W Polsce jednak wielkich szkód nie poniesiono, ponieważ większa część derecho znalazła się na terenie Niemiec, o Polskę jedynie "zahaczając".
23 lipca 2009 roku derecho siało spustoszenie na terenie południowo-zachodniej i centralnej części Polski. Uszkodzonych zostało wiele tysięcy budynków, huraganowy wiatr zrywał dachy, a drzewa wyrywał z korzeniami, prędkość wiatru miejscami przekraczała 42 m/s. Poważne zniszczenia odnotowano także w energetyce. Polskie derecho z 2009 roku było najsilniejszym w historii całej Europy.
Oby w tym roku do podobnych wydarzeń nie doszło, trzeba mieć jednak świadomość ryzyka ich wystąpienia.
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">