Trwa ładowanie...
d16nvk1
d16nvk1

"Der Spiegel": kobieta porwana w sierpniu w Afganistanie już na wolności

Obywatelka Niemiec pracująca dla organizacji pomocowej, porwana w sierpniu w Afganistanie, odzyskała wolność i czuje się dobrze - podała organizacja GIZ. Zadowolenie z uwolnienia kobiety wyraził szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d16nvk1

Według internetowego wydania "Spiegla" porwana Kaethe B., wieloletnia współpracowniczka niemieckiej agencji na rzecz pomocy rozwojowej GIZ, 17 sierpnia została uprowadzona sprzed biura organizacji w centrum Kabulu.

Kobieta "jest w dobrej formie, biorąc pod uwagę okoliczności" i "bardzo się cieszy, że odzyskała wolność" - przekazał jej pracodawca, nie precyzując, w jaki sposób doszło do jej uwolnienia.

Minister spraw zagranicznych Niemiec, przebywający z wizytą w Iranie, podziękował afgańskiemu rządowi i tamtejszym siłom bezpieczeństwa. Dodał, że uwolniona zakładniczka przebywa już w niemieckiej ambasadzie.

d16nvk1

Jak podaje "Der Spiegel", za porwaniem stoi grupa przestępcza, która liczyła na wysoki okup. Niemieckie MSZ z zasady nie wypowiada się na ten temat , jednak gazeta zauważa, że krótko po uprowadzeniu Niemki, do Kabulu na rozmowy z porywaczami ruszył zespół negocjatorów Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA).

Do pewnego czasu w Afganistanie panowała niepisana zasada, że mimo niebezpiecznej sytuacji w kraju pracownikom organizacji pomocowych raczej nic nie grozi; w ostatnim czasie stało się jednak jasne, że zasada ta już nie obowiązuje - zauważa "Der Spiegel".

Było to drugie porwanie osoby pracującej dla GIZ w tym roku. Wcześniej inny pracownik tej agencji został uprowadzony w niespokojnej prowincji Kunduz na północy Afganistanu; po 40 dniach niewoli został uwolniony dzięki podjętej przez policję akcji ratunkowej.

W kwietniu odnaleziono ciała pięciu afgańskich pracowników organizacji Save the Children. Zostali porwani przez uzbrojonych napastników w niebezpiecznej prowincji Uruzgan na południu kraju.

d16nvk1

Podziel się opinią

Share
d16nvk1
d16nvk1
Więcej tematów