Trwa ładowanie...
d355yaw

"Der Spiegel": kobieta porwana w sierpniu w Afganistanie już na wolności

Obywatelka Niemiec pracująca dla organizacji pomocowej, porwana w sierpniu w Afganistanie, odzyskała wolność i czuje się dobrze - podała organizacja GIZ. Zadowolenie z uwolnienia kobiety wyraził szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier.

Share
d355yaw

Według internetowego wydania "Spiegla" porwana Kaethe B., wieloletnia współpracowniczka niemieckiej agencji na rzecz pomocy rozwojowej GIZ, 17 sierpnia została uprowadzona sprzed biura organizacji w centrum Kabulu.

Kobieta "jest w dobrej formie, biorąc pod uwagę okoliczności" i "bardzo się cieszy, że odzyskała wolność" - przekazał jej pracodawca, nie precyzując, w jaki sposób doszło do jej uwolnienia.

Minister spraw zagranicznych Niemiec, przebywający z wizytą w Iranie, podziękował afgańskiemu rządowi i tamtejszym siłom bezpieczeństwa. Dodał, że uwolniona zakładniczka przebywa już w niemieckiej ambasadzie.

d355yaw

Jak podaje "Der Spiegel", za porwaniem stoi grupa przestępcza, która liczyła na wysoki okup. Niemieckie MSZ z zasady nie wypowiada się na ten temat , jednak gazeta zauważa, że krótko po uprowadzeniu Niemki, do Kabulu na rozmowy z porywaczami ruszył zespół negocjatorów Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA).

Do pewnego czasu w Afganistanie panowała niepisana zasada, że mimo niebezpiecznej sytuacji w kraju pracownikom organizacji pomocowych raczej nic nie grozi; w ostatnim czasie stało się jednak jasne, że zasada ta już nie obowiązuje - zauważa "Der Spiegel".

Było to drugie porwanie osoby pracującej dla GIZ w tym roku. Wcześniej inny pracownik tej agencji został uprowadzony w niespokojnej prowincji Kunduz na północy Afganistanu; po 40 dniach niewoli został uwolniony dzięki podjętej przez policję akcji ratunkowej.

W kwietniu odnaleziono ciała pięciu afgańskich pracowników organizacji Save the Children. Zostali porwani przez uzbrojonych napastników w niebezpiecznej prowincji Uruzgan na południu kraju.

d355yaw

Podziel się opinią

Share
d355yaw
d355yaw
Więcej tematów